Instagram

15/04/2012

Floral


Here I'm with a Saturday brunch outfit, it feels a bit like 50s. It was a sunny spring day, so I wanted to wear this floral printed vintage top, it's the key element of this outfit. In order to keep the 50s spring look, I completed this top, with the high waisted sateen skirt and lamé ballerinas. Whole outfit is about feeling like spring and being comfy while enjoying a delicious breakfast with the amazing Bosphorus view. My accessories are also so simple; I just wore pearl earrings, butterfly and heart shaped gold necklaces and a gold ring. By looking at this outfit, you can just observe my mood of that day very easily:)
__________

Bu kıyafetimi Boğaz'da güneşli bir cumartesi günü kahvaltısı için seçtim. Hafif 50'ler kokan kıyafetimin ana unsuru, güneşli bahar günü modumu direk yansıtan, çiçek desenli vintage bluzum. 50'ler etkisini tamamlamak içinse saten yüksek belli eteğimi ve lame babetlerimi giydim. Kıyafetim tamamen baharı gibi hissetmek, güneşin tadını çıkarmak ve aynı zamanda ultra rahat olmakla ilgili:) Aksesuarlarım da oldukça basit ve sade, inci küpeler, kelebek ve kalp şeklindeki altın kolyelerimi ve altın yüzüğümü takıyorum.

Top/Bluz: Vintage, Skirt/Etek: Mudo, Shoes/Ayakkabı: Topshop, Bag/Çanta: Topshop, Earrings/Küpe: Bought in Ohrid, Macedonia/ Makedonya, Ohrid'den alındı


7 comments:

 1. Tatlı olmuşş :) Gerçekten 50'ler hissediliyor özellikle 3. fotoğraf favorim, bana da gelsene :)

  ReplyDelete
 2. You look like a glamurous girl from an old-fashioned film. :)


  www.berryjamjam.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. I adore that look. Your top is so pretty!
  Creamy

  ReplyDelete
 4. Such a lovely post: these shoots are great!
  Take a look and if you want we can follow each others: Cosa mi metto???
  Win a $60 gift card to spend on The Quiet Riot

  ReplyDelete
 5. Such a cute outfit! Love your blouse! Looks great!

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...