Instagram

17/05/2012

Euphrates River


I told you that I'll come with more posts from the south-eastern Turkey which is totally another world! It is so different, unique and it seems like time passed very slowly in here, while it's running in the west. The pictures are from the cities on the way of the Euphrates River which is called Fırat River in contemporary Turkey. Since it will be to complicated to write them all together to here, I'll write down where each photo was taken. 

During that day I was wearing a vintage yellow skirt which is always better than pants in hot weathers (yep, it was very hot in there), my lovely hat which is again very useful when its very hot and suny, my beloved rayban wayfarers and sandals. On the boat, I really felt like a venetian gondolier with my striped top and the hat:)
__________

Güneydoğu'dan yeni bir postla karşınızdayım, Fırat'ın kıyısındayım. Fotoğrafların nerede çekildiğini aşağıda kısaca yazdım. Kıyafetime gelirsek, Güneydoğu sıcapında pantolon çekilmez olduğundan sarı vintage eteğimi giyip, şapka takarak kendimi güneşten olabildiğince az etkilemeyi amaçladım. Rayban wayfarerlarım ve sandaletlerim de bana yardımcı oldu. Öyle ki, çizgili bluzum ve şapkamla Halfeti'de tekneye binince bir anda kendimi venedik'li gondolcular gibi hissetim, tamamen bambaşka iki dünya tabi!

Top/Bluz: H&M, Skirt/Etek: Vintage, Hat/Şapka: H&M (from the male section), Sunnies/Güneş gölüğü: Rayban Clubmaster, Shoes: Sweedish Hasbeens for H&M, Bag/Çanta: Fred Perry, Watch/Saat: Toywatch 


Photos from the boat were taken at Halfeti, a village submerged under the waters of Euphrates River after a dam is built on and the city called Birecik.

Teknedeki fotoğraflar Fırat üzerindeki, baraj gölünün suları altında kalmış kent Halfeti'de ve Fırat kıyısındaki fotoğraflar Birecik'de çekildi.Below photos are from the biggest mosaic museum of the world which is in the city of Gaziantep. 

Aşağıdaki fotoğraflar dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Gaziantep Mozaik Müzesinde çekildi.
This is the famous Gaia mosaic. Some says its a girl, some says a boy and some says it is the Great Alexander. But the thing which is very known is, wherever you go, its eyes are looking at you!

Bu da meşhur Zeugma'nın "Çingene Kızı" mozaiği. Kimileri, onun bir kız, kimileri erkek, kimileri ise Büyük İskender bile olabileceğini söylüyor. Ama herkesin kabule ttiği birşey var ki, siz nereye giderseniz gidin, Çingene Kızının gözleri sizi takip ediyor!Here you see Bald Ibis which are only around 500 left in all the world! Some of them are specially protected in Birecik, Turkey. (You are not allowed to get this close to them, I've just used a long zoom.)

Burada, dünyada yalnızca 500 kadar kalan ve bir kısmı da Birecik de korunan Kelaynakları görebilirsiniz. (Kuşlara bu kadar yaklaşmanıza tabi ki izin verilmiyor, ben fotoğrafı büyük bir lensle, sonuna kadar zoomlayarak çektim.)

And, here is the place called Balıklıgöl in the city of Urfa. It is a holy place for Muslims.

Burası da Müslümanlar için kutsal olduğuna inanılan Urfa, Balıklıgöl.8 comments:

 1. Spüer hem gezelim görelim tadında hem de buram buram stil kokan bir post :)

  ReplyDelete
 2. Ohhh such a perfect summer outfit!Love the pictures!
  xx
  B.
  http://www.beeswonderland.com/

  ReplyDelete
 3. I love the yellow skirt ! Pretty summer look.

  xxx.


  www.stylebomba.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. cute!!!

  http://glamourgirl-bg.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. i'm so in love with your style and your blog! happy i discovered it!

  Hope you can check my latest outfit post and tell me your opinion! :D

  www.timelessismore.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hey, thank you for the kind words! I've checked your blog. I really liked your style;)

   Delete
 6. fotoğraflara, kombinine, eteğine bayıldım :) ve söylemeden edemiycem saçların çok güzel görünüyor :)

  http://s-for-style.blogspot.com/

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...