Instagram

02/05/2012

The first yellow of spring

Hello! This outfit is all about the vintage yellow blouse that I  discovered in the deepest corner of my mom's closet very recently. On a lazy sunday, I was visiting my parents who live in a close city to Istanbul and wearing these white jeans with sneakers and a tee until I saw this bright beauty. I like its simpleness. The following monday, I went to work directly from my parent's place and quickly combined the jeans with this blouse, a blazer and a chic necklace. When I got into the office, I quickly changed my sneakers with these simple black heels which I keep at my room in the office all the time. And ta-dah, my outfit simply turned into a workday outfit from a lazy sunday outfit:) The pics were taken so quickly, sorry for that. (But, I still have to thank to the photographer who puts up with my all whims). I'm hoping that you like the outfit.
__________

Bu kıyafetim tamamen annemin gardrobunun en ücra köşesine terkedilmiş bu sarı bluzu keşfimle alakalı:) İstanbul'a yakın bir şehirde yaşayan ailemi ziyarete gittiğim bir pazar günü üzerimde bu beyaz kotum, bir tişört ve spor ayakkabılarım vardı. Taa ki bu sarı güzelliği keşfedene kadar. Bu kadar sade oluşunu çok sevdim ben. Ertesi pazartesi, ofise direk ailemin evinden geçtim. Beyaz kotumun üzerine derhal bu sarı bluzu geçirdim ve kıyafetimi blazer ceketim ve bu şık kolyeyle tamamladım. Ofise girer girmez de spor ayakkabılarımı çıkarıp, derhal herzaman ofisteki odamda tuttuğum bu basit deri topuklularımı ayağıma geçirdim. Ve karşınızda... Tembel bir pazar günü kıyafeti çabucak bir iş kıyafetine dönüşüverdi:) Fotograflar çok hızlı hızlı çekildiler bu sefer, lütfen kusura bakmayınız (ama yine de bütün mızmızlıklarıma katlanan fotoğrafçıma teşekkür etmemek olmaz!). Kıyafetimi sevdiğinizi umuyorum;)

Jeans/Kot: Mango, Blouse/Bluz: Vintage, Blazer: Vintage, Shoes/Ayakkabı: Nine West, Watch/Saat: Toywatch, Rings/Yüzükler: Bought from a Silver House


2 comments:

  1. Her zamanki gibi süper canım :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. ya o kolyeyi nerden buldun kız ?

      Delete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...