Instagram

03/05/2012

Little Black Dress


Here is a key item every woman needs in her closet! I have worn this little black dress during a gala dinner. Although it is a simple black dress, I think the little layers in the front and the design make it different and unique. The dress is designed by famous Turkish designer "Hakaan Yildirim". I have completed my outfit with few acsessories and the lovely Nine West heels. Ohh and the necklace, I have bought it for this dress actually. I've searched all the stands in Ortaköy marketplace just a couple of hours before my flight to the place where the gala dinner took place and I believe that I've chosen the right piece.
__________

Her kadının gardrobunda bulunması gereken bir parça; küçük siyah elbise! Bu elbiseyi ben bir gala yemeği sırasında giydim. Her ne kadar sade bir elbise olsa da,ben, önünde kullanılan minik katlar ve tasarımının bu elbiseyi farklı ve özgün kıldığını düşünüyorum. Elbise, yetenekli tasarımcımız "Hakan Yıldırım"ın bir tasarımı. Sade görüntüyü bozmamak adınaysa kıyafetimi yalnızca birkaç aksesuar ve dizaynını pek sevdiğim Nine West topuklularım ile tamamladım. Kolyemi ise, bu elbise için seçtim. Galanın gerçekleştiği yere giden uçağımdan yalnızca birkaç saat önce Ortaköy'deki bütün takı standlarını gezerek, sonunda doğru aksesuarı bulduğumu düşünüyorum:)
3 comments:

 1. lovely outfit! love the dress and necklace. You have very pretty hair by the way, that cut looks great on you. I'm having a resort swimsuit giveaway on my blog, please pass by to enter I think you'll love it!

  -V

  http://stylishlyme.com/

  ReplyDelete
 2. Pretty dress!

  xo Ashleigh

  www.thedaileigh.com

  ReplyDelete
 3. Her giydiğini yakıştırmak zordur.Ama sen bu konuda bir hayli iyisin.Bravo..


  Moda Blogum Fashion Blog
  http://satinfan.blogspot.com

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...