Instagram

31/08/2012

Berlin/Day 1


First of all, be warned; this will be a really long post! Besides fashion, as another hobby of mine, I'm always so passionate about travelling. Thus, besides my outfits, I wanted to share with you my travel experiences and my way of travelling. So, this post is about my first day in Berlin (this was also my very first time in Berlin) and contains travel advises, tips, what to do's and not to do's in Berlin. The posts of the other days spent in Berlin, will also be ready soon. To explore my Berlin experience, please click "Read More" below.

My outfit for this day was a loose blouse, jean short,converses and a big bag, as to be comfy during all these activities. For the night, I have just changed my converses with sandals, my bag with a clutch, took a leather jacket, add earrings to my accessories and wore a red lipstick! Ta dah! All the keys items are the same, but only with some little arrangements, your are ready for the night.
__________

Öncelikle, bu postun çok uzun bir post olacağı konusunda uyarımı yapmayı görev bilirim. Ne var ki, modanın yanında, seyahat etmek de benim her zaman inanılmaz zevk aldığım hobilerimden biri. Bu yüzden de, kişisel stilim dışında, seyahat deneyimlerimi ve kendi seyahat stilimi de sizlerle paylaşmak istedim. Bu post da tam da bu nedenle, Berlin'deki ilk günümü anlatıp (bu benim Berlin'i de ilk ziyaretimdi aynı zamanda), çok sayıda seyahat tavsiyesi, ipuçları, Berlin'de ne yapılırı, ne yapılmazı içermekte. Berlin'de geçirdiğim diğer günlerin postları ise takiben gelecek. Benim Berlin deneyimi öğrenmek veya bir gün Berlin'e gitmek isterseniz, aşağıdaki "Devamı için Tıklayınız"a basabilirsiniz:)

Kıyafetime gelirsek, gün boyu rahat edebilmek adına bol bir bluz, kot şort, converse giydim ve büyük bir çanta kullandım. Gece is converselerimi sandaletle, çantamı portföyle değiştirdim, aksesurlarıma küpelerimi ekledim ve kırmızı ruj sürdüm. Minik eklemelerle, gündüz kıyafetim gece kıyafetim oluverdi.

(Daytime /Gündüz) Top/Üst: Vintage, Shorts/Şort: Mango, Shoes/Ayakkabı: Converse, Bag/Çanta: Fred Perry, Sunnies/Gözlük: Rayban, Watch/Saat: Toywatch
(At night/Gece) Sandals/Sandaletler: Topshop, Clutch/Portföy: Forever New, Earrings/Küpe: PiecesWe have spent the first day mostly in Mitte area of Berlin, which is the center. We did some sightseeing by walking through the landmarks, main streets and squares of the city, as to mentioned some; we have seen Berliner Dom which, the Museum Island which consists of five really good museums of Berlin and the architecture of which is really beautiful, Lust Garten which is in front of the Berliner Dom and basicly is "Lust Garden"in English, Alexanderplatz which for me is a bit ugly, but in the means of public transport the heart of the city and many more. Anyone who comes to Berlin has to make a small tour in Mitte, seing the mentioned.

Berlin'deki ilk günümüzün çoğunu, şehrin merkezi olan Mitte'de geçirdik. Şehrin ana yapıları, ana cadde ve meydanları etrafında gezi yaptık. Bir kısmını saymak gerekirse; büyük bir kathedral olan Berliner Dom, şehrin beş adet müzesinin yer aldığı ve mimarisiyle de oldukça güzel olan Museum Island bölgesi, bu bölgedeki bir bahçe olan Lust Garten, şehrin göbeği olup (en azından toplu taşıma açısından), bence oldukça çirkin olan Alexanderplatz... Berlin'e gelen herkes mutlaka Mitte'de bu saydıklarımı görmeli bence.
Berliner Dom.
Lust Garten.

The famous TV tower.

Televizyon kulesi.Then we have walked through a bit more hip and young area of Mitte, through Hackescher Markt. When we went there, there was a small but lovely open market. The area is filled with cafes, restaurants. And there is a passage called Hackeschen Höfen, inside you can find small boutiques, a very famous cabare theather Chamaleon, cafes and bar, also a must visit in Berlin and already very well-known by the tourists. When you walked through north-east from Hackescher Markt, there are Rosa-Luxembourg Strasse and Alte Schönhauser Strasse which contains very cool shops and boutiques, hip bars, cafes and restaurants. So, for anyone who wants to enjoy a bit younger and hip atmosphere for shopping or dinner, I strongly advise this area, don't forget to enter also to the little streets as to find good quality boutiques. We have also visited this area again for dinner and drinks on a later day.

Buradan, biraz daha hip ve genç bir bölge olan Hackescher Markt civarına doğru yürüdük, ziyaret ettiğimiz gün burada minik bir pazar da kurulmuştu. Bu alanda çok sayıda kafeler, restaurantlar mevcut, aynı zamanda Hackeschen Höfe isimli, içinde küçük butiklerin, cafelerin ve çok ünlü bir kabare tiyatrosu olan Chamaleon'un bulunduğu bir pasaj. Berlin'de görülmesi gereken yerlerden, zaten halihazırda da turistler tarafından keşfedilmiş durumda. Buradan kuzey-doğuya doğru yürüdüğünüzde Rosa-Luxembourg Strasse ve Alte Schönhauser Strasse isimli caddelere ilerliyorsunuz. Bu iki cadde ve ara sokaklarında cool cafeler, güzel ve kaliteli butikler ve restaurantlar var. Şehrin daha hip bölgelerinde takılmak isteyenler alışveriş veya yemek için bu bölgeyi tercih edebilirler. Güzel butikler için, bu bölgenin ara sokaklarına da girmeyi atlamayın. Ki biz de ilerleyen bir günde akşam yemeği için tekrar burayı ziyaret ettik. 


Hackeschen Höfe.
Hackescher Markt.

Within the same area, you can find Barcomi's Deli, which is a nice restaurant for brunch, lunch, dinner or even only for drinks. We have visited the restaurant for brunch on the first day, I really wanted to try it due to  the good reviews on the travel guides and blogs I trust, and I must say I did not regret. I also advise it to my readers now. Even though it is discovered by some tourist, it is still enough local to feel like a Berliner inside.

Yine bu civarda, Barcomi's Deli isimli, hem kahvaltıya, hem akşam yemeğine veya sadece bir içki içmek için gidebileceğiniz güzel bir restaurant mevcut. Güvendiğim birkaç seyahat rehberi ve blogundaki iyi değerlendirmeleri nedeniyle, burayı çok ziyaret etmek istemiştim, o nedenle ilk gün brunch'a Barcomi's e gittik ki, bu ziyaretten hiç pişman olmadığımı söyleyebilirim. Okuyucularıma da önerebilirim artık. Her ne kadar bir miktar turist tarafından keşfedilmiş olsa da, hala yeterince Berlinli hissedebileceğiniz bir mekan.
Barcomi's Deli.

After the bruch, we have went to the the Museum Island, which is Museumsinsel in German. Among five museums it consists of, we have visited Pergamonmuseum and Neues Museum which were the common most recommended ones in several guides. Pergamonmuseum mostly contains the ruins of the ancient city of Pergamon and the Neues Museum, the pieces from the ancient Egypt and paintings. Both museums contain nothing about Berlin or Germany, but really important heritage from ancient times. Thus, if you want to enjoy only Berlin  and/or Germany and its history, I would not suggest to visit these museums to you. 

Brunchtan sonra, Museum Island, Türkçe'siyle müze adasındaki beş müzeden, birçok rehber tarafından ortak olarak en çok önerilen ikisi olan Pergamonmuseum ve Neues Museum'u ziyaret ettik. Pergamonmuseum, bildiğiniz Türkiye'den Bergama'dan götürülen antik kentin kalıntılarını barındırıyor, Neues Museum'da is antik Mısır'dan eserler yer alıyor çoğunlukla. Her iki müzede de Berlin ve Almanya'ya ve tarihine ilişkin hiçbir şey olmadığı için, sadece Almanya temalı bir gezi yapmak istiyorsanız ziyaret etmenize gerek olmayan, fakat dünya tarihi açısından çok önemli müzeler. 
Museum Island.
Besides these museums, we have also visited the DDR Museum which is an interactive museum, in which you will learn about East Berlin in every aspects. So, if you want to learn about the history of Berlin, the division of the city, the differences between the eastern and western life in Berlin until 1989, do visit this museum. I, myself found it very informative.

Bu müzelerin yanında, interaktif bir şekilde Doğu Almanya, Berlin'in tarihi, şehrin bölünüşü, 1989' a kadar doğu ve batı arasındaki farklılıklar hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, DDR Museum'u ziyaret edin derim ben. Zira, biz baya bilgilenmiş olarak çıktık müzeden.
East Jeans and West Jeans in DDR Museum.

Doğunun ve batının kotları /DDR Museum.

Trabi cars of East Berlin.

Doğu Berlin'in Trabi arabaları.


We had our dinner by the Spree River, there are many restaurant and cafes in different neighbourhoods of Berlin by Spree. In Berlin, you really should hang out in one of the cafes/restaurants by the river and especially during the summer time as I observed during our visit. You can also sit on beachchairs and get tanned as German do.

Akşam yemeğimizi ise Spree Nehri kıyısında yedik. Zira, Berlin'in çok çeşitli bölgelerinde nehrin kenarında çok sayıda cafe, bar, restaurant mevcut, ki bir kısmında Berlinlilerin yaptığı gibi, şezlonglarda oturup güneşlenmeniz de mümkün, tabi mevsim yazsa. Spree nehri kıyısında takılmak da Berlin'de mutlaka yapılması gerekenlerden bence.


The famous Ampelman of Berlin.

Berlin'in ünlü Ampelman'ı.

And since for me and some people, it is one of the most important parts of visiting a city, I should mentioned the nightlife of Berlin. Since our first day in the city was saturday, it was the perfect day to do some clubbing. In many guides and blogs I have read, Berghain and Watergate Clubs were the most mentioned ones and regarded as the best clubs in Berlin. We have chose to visit Watergate for saturday night which is a big, three floor techno club by Spree River. Specifically for Watergate and in general, I should mentioned that most of the clubs are techno clubs in Berlin, the doormen of the good clubs including Watergate and Berghain are really picky, you should dressed cool but not fancy at all as to be able to enter them and the party in Berlin goes until late in the morning. In the last photo, you will see how I dressed for Watergate, but I was also wearing a leather jacket on top, but I have no pics, sorry, and we had no problems of entering while many people were refused by the doormen in front of us. I've heard from the people I've met in Watergate that Berghain is even better, so the next time I visit Berlin, I will definitely go to Berghain, but for now I can advise Watergate upon my experience. Besides these two, I've read about many other clubs, bars and live music venues, but I should write about them when I visit I think:)

Ve benim için ve birçok insan için, bir şehri ziyaret etmenin en önemli kısımlarından olan gece hayatından bahsetmek istiyorum. Berlin'deki ilk günümüz cumartesi olduğu için, gece çıkmak için de en uygun gündü. Okuduğum birçok rehber ve blogda, şehrin en iyi kulüpleri olarak Berghain ve Watergate'in adları geçiyordu. Biz, Spree kıyısında, üç katlı bir tekno kulüp olan Watergate'e gittik. Hem Watergate'e spesifik olark, hem de Berlin kulüpleri ile ilgili genel olarak tekno kulüpleri olduğundan, iyi kulüplerin kapılarının çok sıkı olduğundan, fakat içeriye girebilmek için çok şaşaalı giyinmenin değil, cool olmanın giriş anahtarı olduğundan ve Berlin'de partinin ertesi gün sabahın geç saatlerine kadar sürdüğünden bahsedebilirim. Son fotoğrafta benim Watergate'e giderken ne giydiğimi görebilirsiniz. Üzerimde bir de deri ceket vardı ama fotoğrafı yok maalesef. Kapıda önümüzde bir sürü insanı geri çevirdikler, fakat biz girmekte hiçbir problem yaşamadık. Watergate'de tanıştığımız insanlardan, Berghain'ın daha da iyi olduğunu duydum. Ziyaret edecek vaktimiz olmadı fakat bir dahaki sefere Berghain kesinlikle gidilecekler listemde. Şu an için ise Watergate'i önerebilirm. Bu ikisi dışında da çok sayıdakulüp, bar ve canlı müzik mekanını çok yerden okudum fakat onlar hakkında da ziyaret ettiğimde yazmalıyım bence:)


And finally my outfit for the night. Cameras are forbidden in Watergate, so I only have this photo taken in the room.
Son olarak gece için kıyafetim. Watergate'de kameralar yasak olduğu için, yalnızca odada çekilen bu fotoğraf var malesef.

This was our very full first day in Berlin. Thanks for reading:) 
Okuduğunuz için teşekkürler!


12 comments:

 1. Berlin çok modern çok güel değil miiii :)) Aynen senin gibi benim de moda ve seyahat, en sevdiğim şeyler, yakın zmnda ben de ordaydım, yazacağım inşallah :) Çok tatlısın yine burda, puantiye çok yakısmıs. Sevgiler, Gizem

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkürler:) Sen de yazınca paylaş:)

   Delete
 2. perfect outfit, love your shirt!!!
  kisses
  http://blogcashmeremafia.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Çok güzelll :) Ve çok özlemişim Berlin'i.. Hep aynı yerlerden geçmişiz :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkür canım, bayadır ihmal ettim ama daha devamı gelecek Berlin'in:)

   Delete
 4. love that top!!!!

  http://glamourgirl-bg.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. you pulled the simple outfit very nicely here, with the sneakers or with the sandals both look are awesome. greatttttttttt photos too... amazzing time you have there...
  http://sepatuholig.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. Cute outfit! Love your top!

  www.stills.rs

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...