Instagram

23/09/2012

Berlin/Day 2A huge hellooo again! I know that it's been a long time since I've posted the first day of my Berlin trip. But, life was incredibly busy these days and still is actually. 
On our second day in Berlin, we were again total tourists, observing Berlin's history, also visited the famous flea market of the city which made my day.  The details of what we have seen, done is below. 
About what I wear; I wore a jumpsuit which is a great item to wear when on holidays, cause you wear simply one piece, and used all gold accessories. I've bought my long chain necklace and the bracelet with my name on that day from the Mauerpark flea market, great bargains! and know I almost use them everyday.
___________

Yeniden büyük bir merhaba! Berlin seyahatimin ilk gününü postladığımdan beri baya zaman geçtiğinin farkındayım ama son günler çok yoğun ve hızlı geçti. Ki hala da oldukça yoğun aslında.
Berlin'deki ikinci günümüzde, yine Berlin tarihini fazlasıyla sindiren iki turisttik. Nereleri gördük, neler yaptık, daha fazlası aşağıda...
Ne giydiğime gelince, seyahat ederken en kolay seçeneklerden biri olan tulumu tercih ettim, zira yalnızca tek bir parçayla giyinmiş oluyorsunuz ve altın aksesuarlar kullandım.  Uzun zincir kolyem ve adımın yazılı olduğu bilekliği o gün Mauerpark bit pazarından aldım. Bugünlerde hiç çıkarmıyorum neredeyse.

Jumpsuit, Sandals/Tulum, Sandalet: Topshop, Bag/Çanta: Diesel, Sunglasses/Gözlük: RaybanOn the second day, we have visited the landmarks of the city. Above is the uber famous:) and touristy Brandenburg Gate as THE landmark of the city.

İkinci günümüzde, şehrin simge yapı ve mekanlarını ziyaret ettik. Yukarıda şehrin über meşhur Brandenburg Kapısı, şehrin kesinlikle en meşhur simgesi!
A sample of famous Trabi cars of East Berlin.

Doğu Berlin'in ünlü Trabi arabalarından bir örnek.
And here we have the German philosophers/ revolutionists  Marx & Engels.

Ve Alman filozof/devrimci Marx ve Engels bir arada...
Above is the Memorial to the Murdered Jews of Europe, commonly known as the Holocaust Memorial, designed by architect Peter Eisenman and engineer Buro Happold in 2004, upon a competition held.

Yukarıda, yaygın olarak bilinen adıyla Holocaust Memorial, katledilen yahudiler için Berlin'de inşa edilen bir anıt. Anıt, düzenlenen bir yarışma sonunda 2004 senesinde mimar Peter Eisenman ve mühendis Buro Happold tarafından tasarlanmış.
And the Berlin Wall! which divided West and East until 1989, the year that I was born. I really can't believe the East Berliner life only until 23 years ago.

Ve Berlin'i 1989 senesine kadar Doğu ve Batı olarak ikiye ayıran Berlin Duvarı! 1989 benim doğduğum yıl ve ben hala sadece 23 yıl öncesine kadar Doğu Berlin'de süregelmiş olan yaşamı şaşkınlıkla karşılıyorum.
Here is Postdamer Platz, where the wall passed through which was a dead area at the time of division. After the reunification, it was completely rebuilted and now it is was of the most modern areas of Berlin. There stands a guy, playing an East Berliner Customs officer and gives you a visa for all sectors of Berlin, if you'd like to play the tourist:) 

Berlin duvarının bir zamanlar üzerinden geçtiği Postdamer Platz. Ayrılık zamanında tamamıyla ölü olan bu alan, bugün tamemen yeniden inşa edilmiş ve Berlin'in en modern meydanlarından biri haline gelmiş. Meydanda, turisti oynamak isterseniz, size Berlin'in birleşmeden önceki bütün bölgeleri için vize veren Doğu Berlin Gümrük memurunu oynayan bir genç de duruyor:)
You can find pieces from the Wall as a piece of art around the city.

Şehrin dört bir tarafında bugün sanat eseri olarak değerlendirilen, duvarın parçalarını görebilirsiniz.


On this day, we have also visited Topography of Terror which is an indoor+outdoor museum, built on where the headquarters of Gestapo and SS were located during Nazi times. The museum hosts great exhibitions where you can learn so much about the Nazi regime and the Worl War II. Definitely suggested!

O gün, Topography of Terror'ı da ziyaret ettik. Burası açık alanı ve kapalı alanı bulunan bir müze. Nazi rejimi ve II. Dünya Savaşı hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz sergilere ev sahipliği yapan bu müze, Nazi döneminde Gestapo ve SS'in merkezinin bulunduğu yerde bulunuyor. Kesinlikle gidilmeli!
This place is where Checkpoint Charlie was located during the time of division of the city. 

Bu alan ise şehrin ayrı olduğu dönemde, Checkpoint Charlie askeri kontrol noktasının bulunduğu alan.

A place that I think anyone who loves vintage and visits Berlin shall go; Mauerpark flea market. You can find great vintage stuff there. And it is also a place to hang out on Sundays for young Berliners. Even a huge karaoke takes place in this park on Sundays. I've bought great pieces from the market, that you will definitely see on the blog.

Bana göre Berlin'i ziyaret eden her vintage severin kesinlikle gitmesi gereken bir yer; Mauerpark bit pazarı. Harika vintage parçalar bulabileceğiniz bir yer, aynı zamanda genç Berlinlilerin Pazar günleri takılmak için ilk tercihlerinden biri. Pazar günleri büyük bir karaoke partisi bile gerçekleşiyor. Ben Mauerpark'tan, ilerleyen günlerde bu blogda göreceğiniz harika şeyler edindim.


We have ended the day at "White Trash" which is a restaurant + bar. Even though it is very touristy these days, it still a very populer place with  its unique interior and menu:) It was highly recomended by many hip guides. I should say that for me the place is not ohh really great, but the food is good and it's a quite nice bar. When we were there, there was a really good live music though.

Günü, restaurant+bar olan "White Trash" de sonlandırdık. Her ne kadar şu anda baya turistik olsa da, yine de orijinal dekorasyonu ve menüsüyle hala çok popüler bir mekan. Birçok hip rehber tarafından tavsiye edilen bir mekan burası fakat bana göre Vayy be! lik bir mekan olmasa da yemekler gayet lezzetli ve güzel bir bar. Bizim orada olduğumuz gece, çok da güzel canlı müzik de vardı.
...

16 comments:

 1. Tulumunun hem rengi hem kumaşı çok hoşuma gitti, Berlini özlediğimi de farkettim senle tekrar gezerken. Çok hoşsun yine, sevgiler

  ReplyDelete
 2. Love your outfit! Cute and cool at the same time :)

  Jennifer
  The White Studio

  ReplyDelete
 3. This is so cool, great inspiration. You really know what you're doing :)


  Visit/follow each other
  www.thepileofstyle.com

  ReplyDelete
 4. blogunu yeni keşfettim. çok hoş bir havan var takipteyim :)

  http://trendydolap.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. fotoğraflar harika,tulumun çok şeker :)

  ReplyDelete
 6. beautiful photos!

  ...and i love your site! just started following you through bloglovin'!

  xoxo from nyc & http://www.the-beautiful-things.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much! It's so lovely to have new followers like you.

   Delete
 7. How am I just now finding your blog? This picture is absolutely stunning!
  xo TJ

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much! I hope you'll keep following.

   Delete
 8. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...