Instagram

08/10/2012

Berlin/Day 4


It may seem like I was there when the wall was painted in 1990, but I was not:) Anyways, here is the post of my 4th and the last day in Berlin. I hope it will not the least though. During the day, we have visited the East Side Gallery, the Victory Colomn, shopped at Kadewe and Kurfürstendam and chilled at Badeschiff, a place for which I want to visit Berlin again! The details are below, just explore a bit more!

I had a complete black&white outfit for the day, with a bit of a leopard touch during the night. 
__________

1990'da duvar boyanırken ben de oradaymışım gibi görünse de, sizi temin ederim değildim:) Herneyse, karşınızda Berlin seyahatimin 4. ve son gün postu. Umuyorum Berlin'de geçireceğim son gün olmaz tabi ki! O gün boyunca, Doğu Yakası Galerisi ve Zafer Anıtı ziyaret edildi, Kadewe ve Kurfürstendam'da alışveriş yapıldı ve gün Berlin'de bir daha gelmek için sebebim olan Badeschiff'te keyifle sonlandırıldı. Detaylar aşağda, sadece biraz daha merak gerektiyor;)

O günkü kıyafet tercihim ise baştan ayağa siyah beyaz olsa da, gece bu iki renge biraz leopar deseni de ekledim.

Dress/Elbise: H&M, Sandals/Sandaletler: Zara, Sunnies/Gözlük: Rayban Clubmaster, Bag/Çanta: Fred Perry, Raincoat/Yağmurluk: Topshop. By the Spree at East Side Gallery.

Doğu Yakası Galerisi'nde Spree kıyısında.

Victory Column. I say it is a traveller, cause it has been replaced a lot within Berlin. Right now, it is in the middle od Tiergarten.

Zafer Anıtı. Ben kendisine gezgin diyorum, zira Berlin'de çokça yer değiştirmiş. Şu anda ise Tiergarten'in en ortasında barınmakta.


My tpical Berliner breakfast remaines... 

Tipik Berlin kahvaltım devam ediyor...

And the East Side Gallery which is now a great wall of art. I'm sharing you a very few of the paintings/ graffities though.

Ve şu anda daha çok bir sanat duvarı haline gelmiş olan Doğu Yakası Galerisi... Burada yalnızca resimlerin/graffitilerin çok az bir kısmını paylaşabiliyorum tabii.


  "FRIEDEN FÜR ALLES"
  Humbolt University.


 I have so few photos about shopping in Berlin, cause I was busy shoping:) However, I could not resist make a photo in front of the beloved Lomo's  and the entrance of the famous departman store Kadewe.

Berlin'de alışverişe dair çok az fotoğrafım var, zira alışveriş yapmakla meşguldum:) Ne var ki, bayıldığım Lomo'lar önünde bir fotoğraf çekilmekten ve Berlin'in en meşhur alışveriş merkezi Kadewe'nin girişinde bir foto çekmeden de duramadım.We have ended the day at the amazing Badeschiff, which is a place for events and parties. It has a bar, a dance floor, a deck, beach and most importantly a swimming pool right in the Spree River. We only had time to go there in the evening when a dj was performing. The Germans were swimming when we got there, but the weather was a bit chilly for me to swim. At some point, I got my courage, but unfortunately it started to rain like crazy! But anyways, I have enjoyed the rain and the good music on the sands while all people were squized under the tents of the bar and the dance floor:) I should definitely go there again during a sunny day and chill from early in the morning till late in the night.

Günü, Badeschiff'te sonlandırdık. Burası, barı, plajı, iskelesi, dans pisti ama en önemlisi Spree Nehri'nin ortasında havuzu olan bir parti ev etkinlik mekanı. Bizim oraya yalnızca akşam gitmeye vaktimiz oldu, gittiğimiz gece orada dj performansı vardı. Almanlar yüzmekle meşguldü fakat tabi bize o hava yüzmek için biraz serin geldi:) Cesaretimizi toplayıp, yüzmeye karar verdiğimiz anda ise deli gibi yağmur yağmaya başladı. Şans! Neyse ki diğer herkes barın ve dans pistinin üstündeki tentenin altına sığınırken ben kumların üzerinde yağmurun tadını da çıkarmayı bildim:) Kesinlike buraya güneşli bir günde sabahın erken saatlerinden gecenin ilerleyen saatlerine kadar takılmak üzere tekrar gideceğim.
10 comments:

 1. Wow cansu, akşam çekilen fotolar olağanüstü!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Benim de favorim onlar! Çok teşekkürler:)

   Delete
 2. Like your outfit of the day for strolling through Berlin. I need to admit Im German and never was in Berlin. Shame on me!! Really need to go there!
  Kisses, Sally

  themuv.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! You really should visit Berlin:)x

   Delete
 3. great photos! I love your outfit!
  You have a wonderful blog! If you like it, follow my blog on Bloglovin'. Let me know in the comments and I will follow back ;)

  LA By Diana Live Magazine

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much! I'll definitely check your blog.

   Delete
 4. Süper :) gerçekten beğendim :)

  ReplyDelete
 5. That іs really attеntion-gгabbing, Yοu arе an overly professional
  blogger. I've joined your feed and stay up for in search of more of your wonderful post. Also, I've shаred
  your web ѕitе in my social networks

  Alѕo visit my pagе :: Http://Haemorrhoidenet.De/

  ReplyDelete
 6. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you're a great author. I will remember to bookmark your blog and will come back sometime soon. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice day!
  Stop by my web blog - jamoneselchato.com

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...