Instagram

26/10/2012

IFW / Day 4

At the last day of Istanbul Fashion Week, I attended to the shows of Gamze Saracoglu, Lug Von Siga (Gul Agıs) and Elif Cıgızoglu. I missed some other shows that I wanted to attend, but I'm glad about my choice, cause all the threee shows were amazing! I especially liked the leathers in Lug Von Siga and the oversize jackets in Elif Cıgızoglu.
For the day I used different patterns, materials and colors. My silk shirt is a vintage piece from my mom and the leather clutch is also a vintage piece that I recently bought in Paris.
This is the end of IFW posts, posts from Paris are coming soon...
___________

Istanbul Fashion Week'in son gününde Gamze Saraçoğlu, Lug Von Siga (Gül ağış) ve Elif Cığızoğlu defilelerine katıldım. Görmek istediğim fakat yetişemediğim birkaç defile daha vardı ama üç şov da birbirinden iyi olduğu için, seçimimden hiç pişman değilim:) Özellikle Lug Von Siga'daki derileri ve Elif Cığızoğlu'nun oversize ceketlerini çok beğendim.
Kıyafetim için ise, farklı desenleri ve materyalleri bir arada kullanarak renkli ve parlak bir tercih yaptım. İpek gömleğim annemden bir vintage, deri portföyüm ise Paris'ten yeni aldığım yine vintage bir parça.
IFW postlarının sonuna gedik ama, Paris postlarım çok yakında...

Clutch/Çanta, Shirt/Gömlek: Vintage, Skirt/Etek: Bought in Stockholm/Stokholm'den, Heels/Ayakkabı: Kurt Geiger, Sunnies/Gözlük: SuperLug Von Siga

Elif Cığızoğlu
Gamze Saraçoğlu

My photos are from the photographer Ozkan Ince and the blog of Markafoni.
Fotoğraflarım fotoğrafçı Özkan İnce ve Markafoni Blog'dan.

2 comments:

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...