Instagram

18/11/2012

Maison Martin Margiela with H&M

On wednesday, the special shopping party for Maison Martin Margiela with H&M was held in Istanbul. Even though it was a special event, from my opinion it was quite a mess since so many people were attending. I was unlucky finding my favorite pieces in my size, though managed to do some shopping. I could not take the pictures of the area where the collection was placed, since it was too crowded, but I share my outfit for the event with you. I bought my skirt when I was 13.
__________

Çarşamba günü, H&M'in Maison Martin Margiela'yla işbirliğinden doğan koleksiyonun ön satışı için özel bir satış partisi düzenlendi. Her ne kadar özel bir etkinlik olsa da bence çok fazla insan katıldığı için, etkinlik ufak çaplı bir kargaşaydı. O yüzden katılamayanlar çok üzülmesin bence:) Daha sonra rahat rahat da gidip H&M'den koleksiyonu satın alabilirsiniz. Ben koleksiyondan favori parçalarımı kendi bedenimde bulmak konusunda pek şanslı değildim fakat yine de biraz alışveriş yapmayı başardım. Çok kalabalık olduğu için, koleksiyonun sergilendiği alanın fotoğraflarını çekemedim ama etkinlikte ne giydiğimi sizlerle paylaşıyorum. Eteğimi ortaokuldayken almıştım:)

T-shirt/Tişört: GAP, Skirt/Etek: Polo Garage, Boots/Botlar: DKNY, Leather Jacket/Deri ceket: Zara (recent), West/Yelek: From a local shop in the Netherlands, Hollanda'dan, Bag/Çanta: Longchamp, Neclace/Kolye: Tiffany&Co


2 comments:

  1. you look great!love istanbul and turkish people!following each other?http://msfashionstreet.blogspot.com/

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ohh thanks a lot! I will check your blog for sure.

      Delete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...