Instagram

17/12/2012

Rock en Seine


The main purpose of my Paris trip was to attend to Rock en Seine music festival. It was forbidden to take cameras to the festival area, however fortunately no one counts Lomo as a camera, but more of a toy. 
The festival was so exhausting, but so much fun at the same time and the line up was very satisfactory (On the below photo, you may see the line-up). My favourite was the performance of Foster the People within all; their live performance is extremely good.
Enjoy!
__________

Paris gezimin asıl amacı Rock en Seine müzik festivaline katılmaktı. Festival alanına fotoğraf makinesi sokmak yasaktı fakat çoğu insan Lomo'yu fotoğraf makinesinden ziyade oyuncak olarak algıladığı için bir kaç fotoğraf çekme şansım oldu. 
Festival çok yorucu olmasının yanısıra, dolu dolu bir line up'la gayet güzel ve tatmin ediciydi! Türkiye'de  şu line up'ın alt sıralarındaki gruplardan biri geldi diye birsürü festivale, konsere giden bizlerin, bu kadar iyi bir sürü grubu tek bir festivalde bulup, beğenmememiz nankörlük olur zaten. Benim favorimse, canlı performansıyla vaow! dedirten Foster the People oldu. 
Keyfini çıkarmanız dileğiyle...
Metro station chairs matching with the outfit:)/ Oturanın kıyafetiyle uyumlu metro sandalyeleri:)

The festival took place at Domaine National de Saint-Cloud, an historical spot which is protected as national territory.
Festival Domaine National de Saint-Cloud adında, birçok tarihi eseri barındıran devlet korumasındaki bir alanda gerçekleşti.
Foster the People on the stage with Kimbra who joined them to sing couple of songs together.
Foster the People, birkaç şarkı için onlara katılan kimbra ile birlikte sahnede.
While the Black Keys were on the stage. /The Black Keys sahnedeyken...

      


1 comment:

  1. Cok guzel gecmis belli ki :)

    http://www.stylishtimes.net

    ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...