Instagram

31/05/2012

Chalkboard

Summer insists on not arriving to Istanbul this year. However, I wanted to feel like spring at least, so used pastel colours in my outfit. I love the color of my scarf which I have found recently during my trip to Antiochia (Antakya in Turkish), I think this color is my new favorite! The pink pants were waiting to be worn some day in my wardrobe for many years, they were regular boot cut pants until I took them to the tailor and changed the cut and the lenght. And they became a really nice spring/summer pants. And my plastic watch is from the Van Gogh Museum/Amsterdam which I've been to 5 times! 
__________

Her ne kadar yaz bu yıl İstanbul'a gelmemek konusunda ısrarcı olsa da , ben giydiklerimle en yazından baharda gibi hissetmek istiyorum. Bu yüzden de kıyafetimde pastel renkleri tercih ettim. Rengine bayıldığım şalımı, son Antakya gezim sırasında Uzun Çarşı'da buldum. Bu renk sanıyorum ki bir süre en sevdiğim renk olarak kalacak. Pembe pantolonum ise senelerdir, belki bir gün giyerim ümidiyle dolabımda beklemekteydi, ta ki ben terziye gidip paçalarını daraltıp, boyuyla oynayana kadar... Bundan önce boru paça normal bir pantolondu kendisi. Plastik saatimi ise hiç sıkılmadan 5 kere ziyaret ettiğim Amsterdam'daki Van Gogh Museum'dan aldım.

Pants/Pantolon: Customized, Sandals/Sandaletler: İnci, Top/Üst: Mango, Clutch/Portföy: H&M, Scarf/Şal: Bought in Antiochia/Antakya'dan, Watch/Saat: Van Gogh Museum, Sunnies/Gözlük: H&M, Earrings/Küpeler: Ohrid Pearl/Ohrid incisi, Necklace/Kolye: Goldaş, Bracelet/Bileklik: Herşey Aşk'tan

29/05/2012

Green Shades


Here, I'm wearing a green silk dress. I love these kind of dresses, cause they can be worn at the beach on top of  bikinis, they can be worn to work as I did in here, they can be worn on a weekend with sandals or they can even be worn when going out at night with the right acsessories and shoes.
Here I'm using it with heels, a simple vintage blazer which I use really a lot and a brown vintage bag. Most of you may think that the bag does not fit to the outfit, cause most of my friends do:) However, I love using one piece in my outfit which does not exactly complete the look and fit to the look, but with its shape, design it gives the unique touch I search for.
__________

Burada, yeşil ipek elbisemleyim. Bu tarz elbiseleri çok seviyorum, zira bikininin üstüne giyip plaja, benim şu anda yaptığım gibi işe, sandaletlerle haftasonu ve hatta doğru aksesuarlarla gece dışarı çıkarken bile giyilebiliyorlar. 
Burada ben elbisemi topuklu ayakkabılar, çok sık giydiğim düz vintage bir blazer ve kahverengi vintage bir çantayla kullandım. Pek çoğunuz bu çantanın, bu kıyafete uymadığını düşünebilir, çünkü benim arkadaşlarımın çoğu da öyle düşünüyor:) Ama ben her zaman, kıyafete tam olarak uymayan ama tasarımıyla şekliyle, kıyafete kendine özgü bir hava katan böyle uyumsuz bir parçayı kullanmayı seviyorum. Olağan da farklı kıldığını düşünüyorum.

Dress/Elbise: Zara, Blazer: Vintage, Heels/Ayakkabı: Nine West, Sunnies/Gözlük: Rayban Clubmaster, Watch/Saat: Toywatch

23/05/2012

Start wearing purple!


As it is said by Gogol Bordello, "Start Wearing Purple!" . I did! I have combined a silk dress with chained sandals and with gold accessories which for me is a very comfy summer outfit. However, since it is still cold a bit and I love leather jackets, I have worn a brown leather jacket as to complete my look. Don't you agree that leather jackets make every combination look cool! 
__________

Gogol Bordello'nun dediği gibi "Mor Giymeye Başla!" Ben başladım bile. Şal desenli ipek elbisemi, beyaz zincirli sandaletler ve altın renkte aksesuarlarla tamamladım. İnce bir elbise + sandalet ikilisinin yazın en rahat kıyafeti olduğunu düşünüyorum ben. Ne var ki, havalar hala tam olarak ısınamadığından kıyafetimi kahverengi deri ceketimle tamamladım. Siz de deri bir ceketin her kıyafeti olduğundan daha cool gösterdiğini düşünmüyor musunuz?

Dress/Elbise: Zara, Sandals/Sandaletler: Topshop, Leather Jacket/Deri Ceket: Mango, Bag/Çanta:Mango, Accessories/Takılar: H&M+Topshop, Watch/Saat: Timberland, Sunnies/Gözlük: Rayban Clubmaster

21/05/2012

Backyard


Hey! I was feeling like wearing soft colors. So, I have worn my grey dress with grey bag and brown trench. And as to add a little pattern to this plain look, I used my BCBG leopard heels and gold colored accesories. Btw, I really like huge bags which I can carry even my pc and my SLR camera in.
__________

Selam, bu kıyafeti biraz sade renkler giymek istediğim bir günde giydim. Gri elbisemi, gri çantam ve kahverengi trençkotumla birlikte kullandım. Herşeyin düz olduğu bu kıyafete biraz desen katmak içinse leopar desenli topuklularım ve altın renkte aksesuarlarla tamamladım. Bu arada, içine bilgisayarımı ve SLR kameramı bile sığdırabildiğim için bu kocaman çantaları baya seviyorum.

Dress/Elbise: Zara, Heels/Ayakkabı: BCBG, Bag/Çanta: Diesel, Trenchcoat: Koton, Watch/Saat: Timberland, Necklace+Rings/Kolye+Yüzükler: Topshop


17/05/2012

Euphrates River


I told you that I'll come with more posts from the south-eastern Turkey which is totally another world! It is so different, unique and it seems like time passed very slowly in here, while it's running in the west. The pictures are from the cities on the way of the Euphrates River which is called Fırat River in contemporary Turkey. Since it will be to complicated to write them all together to here, I'll write down where each photo was taken. 

During that day I was wearing a vintage yellow skirt which is always better than pants in hot weathers (yep, it was very hot in there), my lovely hat which is again very useful when its very hot and suny, my beloved rayban wayfarers and sandals. On the boat, I really felt like a venetian gondolier with my striped top and the hat:)
__________

Güneydoğu'dan yeni bir postla karşınızdayım, Fırat'ın kıyısındayım. Fotoğrafların nerede çekildiğini aşağıda kısaca yazdım. Kıyafetime gelirsek, Güneydoğu sıcapında pantolon çekilmez olduğundan sarı vintage eteğimi giyip, şapka takarak kendimi güneşten olabildiğince az etkilemeyi amaçladım. Rayban wayfarerlarım ve sandaletlerim de bana yardımcı oldu. Öyle ki, çizgili bluzum ve şapkamla Halfeti'de tekneye binince bir anda kendimi venedik'li gondolcular gibi hissetim, tamamen bambaşka iki dünya tabi!

Top/Bluz: H&M, Skirt/Etek: Vintage, Hat/Şapka: H&M (from the male section), Sunnies/Güneş gölüğü: Rayban Clubmaster, Shoes: Sweedish Hasbeens for H&M, Bag/Çanta: Fred Perry, Watch/Saat: Toywatch 

16/05/2012

Antiochia

Hello, recently I had trips to some southern and south-eastern cities of Turkey, more posts will come from other cities. Here you can see my outfit during my sightseeing in Antiochia with its historical name and Antakya with its current name:) It's in the Mediterranian part of Turkey, the most southern city of Turkey and neighbour of Syria. Below you can enjoy some of the photos I have taken during my visit. The photos are from the oldest church in the world, St. Pierre, Antiochian streets, the 3rd biggest mosaic museum of the world, the lovely area called Harbiye which is famous with its waterfalls and my hotel room:)
As to be comfy and chic during my visit I have worn, of course ballerinas, a really light black shirt and blue pants. The trick is wearing the colorful pants. If I would be wearing pants in a color like black, white and grey, this outfit would completely look like a business outfit. But in this way, it's more casual and cheerful;) Ohh and the pants are designed by me;) Hope you enjoyed my post containing a little bit of travel info:)
__________

Merhaba, geçenlerde güneydeki küçük ilimiz Hatay'ın merkez ilçesi olan Antakya'yı ziyaret etme fırsatı buldum. Bu post'umda seyahatim sırasındaki kıyafetimin yanında Antakya'da dolaşırken gezdiğim birkaç fotoğrafı da sizlerle paylaşıyorum. Fotoğraflar dünyanın ilk kilisesi olan St. Pierre, dünyanın en büyük 3. mozaik müzesi, şelaleleriyle ünlü sayfiye yeri Harbiye, Antakya sokakları ve otel odamdan:)
Dolaşırken rahat ve şık olabilmek adına, tabi ki babetlerimi, ultra ince bir siyah gömlek ve kendim tasarladığım mavi pantolonum giydim:) Buradaki hile mavi pantolon kullanmakta, çünkü bu pantolon siyah, beyaz, gri gibi bir renkte olsaydı kıyafetim tammen bir iş kıyafeti gibi olurdu, ama mavi pantolonla birlite biraz daha günlük ve eğlenceli olduğunu düşünüyorum ben. Birazcık seyahatde içeren postumu beğendiğinizi umuyorum:)

Shirt/Gömlek: Massimo Dutti, Ballerinas/Babet: GAP, Bag/Çanta: Diesel, Belt/Kemer: H&M, Watch/Saat: Toywatch, Sunnies/Gözlük: H&M, Bracelet/Bileklik: Herşey Aşk'tan

10/05/2012

Happy hours in B&W!


7th of May was my bithday! The two lovely ladies you see on the last pic also had their bdays recently. So we had a little celebration all together after work. So here is my outfit for the event. I love the combination of black and white, I can wear them all the times. Here, I'm with black pencil skirt which is a piece that every lady needs in her closet, a white shirt with gold details and black wedges. The pictures were taken in the evening, the light was not really good. Sorry for that...
__________

7 Mayıs benim doğum günümdü. Son fotografta gördüğünüz iki hoş bayanın:) da doğum günleri geçenlerdeydi. Dolayısıyla iş çıkışı hep birlikte ufak bir kutlama yaptık. Bu kıyafeti de ben o gün giydim. Siyahla beyaz favori ikilim, hakikaten her gün aynı renkleri giyebilirim. Bu kombinde, her kadının gardrobunda kesinlikle olması gereken siyah kalem etek ve yine anahtar bir basic, beyaz gömleği siyah dolgu topuk ayakkabılarla giyiyorum. Fotograflar akşamüstü çekildiği için, ışığımız biraz yetersizdi, kusurumuza bakmayın.

Skirt/Etek: New Yorker, Shirt/Gömlek: Mango, Wedges/Ayakkabı: Nine West, Bag/Çanta: Longchamp, Watch/Saat: Toywatch

04/05/2012

Black Collar

Another basic piece completed with a charming collar necklace! I wore this dress during a meeting and made the shooting just in fromt of the hotel, just after the meeting so quickly. I found basics a bit boring,... but until the moment that a great acsessory comes out :) 
__________

Yine  her gardrobun vazgeçilmezi siyah basic bir parçayla karşınızdayım, elbiseme parıl parıl siyah yaka kolyem eşkil ediyor. Bu kıyafeti bir toplantı için giydim, toplantı biter bitmez de soluğu otelin kapısının önünde alıp, çekimi yaptık. Bu tarz düz basic parçaları ben, hiçbir aksesuar kullanılmadığında biraz sıkıcı bulabiliyorum. Ama harika bir aksesuarla bir anda çekici ve farklı hale geliyorlar:)


Dress/Elbise: Mango, Necklace/Kolye: Koton, Watch/Saat: Toywatch

03/05/2012

Little Black Dress


Here is a key item every woman needs in her closet! I have worn this little black dress during a gala dinner. Although it is a simple black dress, I think the little layers in the front and the design make it different and unique. The dress is designed by famous Turkish designer "Hakaan Yildirim". I have completed my outfit with few acsessories and the lovely Nine West heels. Ohh and the necklace, I have bought it for this dress actually. I've searched all the stands in Ortaköy marketplace just a couple of hours before my flight to the place where the gala dinner took place and I believe that I've chosen the right piece.
__________

Her kadının gardrobunda bulunması gereken bir parça; küçük siyah elbise! Bu elbiseyi ben bir gala yemeği sırasında giydim. Her ne kadar sade bir elbise olsa da,ben, önünde kullanılan minik katlar ve tasarımının bu elbiseyi farklı ve özgün kıldığını düşünüyorum. Elbise, yetenekli tasarımcımız "Hakan Yıldırım"ın bir tasarımı. Sade görüntüyü bozmamak adınaysa kıyafetimi yalnızca birkaç aksesuar ve dizaynını pek sevdiğim Nine West topuklularım ile tamamladım. Kolyemi ise, bu elbise için seçtim. Galanın gerçekleştiği yere giden uçağımdan yalnızca birkaç saat önce Ortaköy'deki bütün takı standlarını gezerek, sonunda doğru aksesuarı bulduğumu düşünüyorum:)

02/05/2012

The first yellow of spring

Hello! This outfit is all about the vintage yellow blouse that I  discovered in the deepest corner of my mom's closet very recently. On a lazy sunday, I was visiting my parents who live in a close city to Istanbul and wearing these white jeans with sneakers and a tee until I saw this bright beauty. I like its simpleness. The following monday, I went to work directly from my parent's place and quickly combined the jeans with this blouse, a blazer and a chic necklace. When I got into the office, I quickly changed my sneakers with these simple black heels which I keep at my room in the office all the time. And ta-dah, my outfit simply turned into a workday outfit from a lazy sunday outfit:) The pics were taken so quickly, sorry for that. (But, I still have to thank to the photographer who puts up with my all whims). I'm hoping that you like the outfit.
__________

Bu kıyafetim tamamen annemin gardrobunun en ücra köşesine terkedilmiş bu sarı bluzu keşfimle alakalı:) İstanbul'a yakın bir şehirde yaşayan ailemi ziyarete gittiğim bir pazar günü üzerimde bu beyaz kotum, bir tişört ve spor ayakkabılarım vardı. Taa ki bu sarı güzelliği keşfedene kadar. Bu kadar sade oluşunu çok sevdim ben. Ertesi pazartesi, ofise direk ailemin evinden geçtim. Beyaz kotumun üzerine derhal bu sarı bluzu geçirdim ve kıyafetimi blazer ceketim ve bu şık kolyeyle tamamladım. Ofise girer girmez de spor ayakkabılarımı çıkarıp, derhal herzaman ofisteki odamda tuttuğum bu basit deri topuklularımı ayağıma geçirdim. Ve karşınızda... Tembel bir pazar günü kıyafeti çabucak bir iş kıyafetine dönüşüverdi:) Fotograflar çok hızlı hızlı çekildiler bu sefer, lütfen kusura bakmayınız (ama yine de bütün mızmızlıklarıma katlanan fotoğrafçıma teşekkür etmemek olmaz!). Kıyafetimi sevdiğinizi umuyorum;)

Jeans/Kot: Mango, Blouse/Bluz: Vintage, Blazer: Vintage, Shoes/Ayakkabı: Nine West, Watch/Saat: Toywatch, Rings/Yüzükler: Bought from a Silver House

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...