Instagram

26/07/2012

One Love Festival. 2


Since everyone had professional cameras with them on the first day of the festival, on the second day, I also took mine with me. And thankfully I have better pics of my outfit and also some pics of the festival. 
The best item to wear to a summer festival; definitely shorts! They keep you cool in the very hot weather, you can comfortly play around, dance and sit on the ground and they look cool at the same time!
My top is again a vintage item of my mom, I love it!
Ohh and besides my outfit, please pay attention to Kimbra's outfit too, it was very interesting.
_________

Festivalin ilk gününde herkesin elinde profesyonel fotograf makinaları görünce, yasağı dinleyen yokmuş diyerek, ikinci gün ben de kendi makinemi yanımda götürdüm. Sonunda sizlerle hem daha güzel outfit fotografları, hem de festivalden de birkaç kare paylaşabiliyorum bu sayede.
Yaz festivallerine giyilecek en iyi parça; kesinlikle şort! Hem sıcak havada sizi boğmuyor, hem ortalıktaki aktivitelere katılıp, rahat rahat dansedip, orada burada yere oturabiliyorsunuz, hem de güzel gözüküyorlar. E daha ne isteriz ki!
Bu arada üstümdeki de yine annemden vintage bir parça! Kesinlikle bayılıyorum!
Hımm bir de, aşağıda Kimbra'nın kıyafetine de göz atın derim, baya enterasan ve güzeldi bence!

Shorts/Şort, Top/Üst: Vintage, Bag/Çanta: Fred Perry, Sunnies/Gözlük: H&M, Sandals/Sandaletler: Zara, Watch/Saat: Toywatch, Necklaces/Koleyeler: Gold and Ohrid Pearl, Bracelets/Bileklikler: Bilstore, Desa

25/07/2012

One Love Festival.1


In the last weeks, there was the 11th edition of Efes Pilsen One Love Festival in Istanbul. It was a two days  music festival with great bands and performers. On this first day, I have to say that the performance of Kaiser Chiefs made the day. 
It was written on the website of the event that  professional recording devices were not allowed, thus I took some pictures of my outfit before going to the festival and some with mobile phone in the festival area and of course a mobile phone cam cannot be like an SLR. Thus, I don't have great pictures to show you, but at least you can see what I wore.
I was wearing GAP shorts which are actually bought from the homewear section of the store -yes, they meant to be used as pijamas:) but aren't they perfect as summer shorts? 
_________

Geçen haftalarda Efes Pilsen One Love Festival'ın 11. si gerçekleşti. Bence ilk günün olayı kesinlikle Kaiser Chiefs'in performansıydı.
Etkinliğin internet sitesinde profesyonel kayıt cihazları getirilemez yazıyordu, o yüzden ben de festivale gitmeden birkaç fotograf ve festival alanında cep telefonu ile birkaç foto çektim ama sonuç çok da muhteşem olmadı tabi, nitekim telefon'dan SLR fotograf makinesi performansı beklemek olmaz:) Ama en azından fotograflarda ne giydiğim gözüküyor.
Şortumu GAP'in homewear bölümünden aldım. Evet, pijama olsun diye satılıyordu ama bence harika bir yaz şortu oldu bile:) 

Shorts/Şort: GAP, Tee/Tişört, Necklace/Kolye: H&M, Sandals/Sandaletler: İnci, Bag/ Çanta: Diesel, Sunnies/Gözlük: Ray-ban Clubmaster, Bracelets/Bilekliker: Desa, Mango

16/07/2012

Dutch Feeling

When I first hear the song, "A night like this" back in 2009, the time that I was living in the Netherlands, it immediately changed my mood and  I've kept one-two lines of the lyrics in my mind and googled it of course:) Starting from that moment, I'm enjoying the amazing voice of  this Dutch lady, Caro Emerald. On June 10th, she performed in Istanbul for the Jazz Festival and I was there to listen her live.

And here is my comfy concert outfit. I just want to make a few words, only about my tee. The tee is designed by Bigas Luna for Mango in collobration with ARTICLE 1./ FOUNDATION, whose main objective is to use art to spread the message of the Articles of the Universal Declaration of Human Rights. That's why, I simply love it. And this also reminds me my times in the Dutchland, this may sound really boring to you, but I was taking Human Rights Law during my studies in Netherlands and that was the best course I've ever taken in all my school life!

Cheers!
_________

2009'da "A night like this" isimli şarkıyı ilk duyduğumda, Hollanda'da yaşadığım zamanlardı. Bu şarkı bir anda modumu düzeltivermişti. Hemen şarkının bir iki cümlesini aklımda tutup googlelamıştım:) O andan beridir de, bu diva Hollandalı'nın harika sesini dinliyorum. Caro Emerald, 10 Temmuz'da Caz Festivali kapsamında İstanbul'daydı, e ben de onu dinlemek üzere oradaydım.

İşte bu da rahat konser kıyafetim. Yalnızca tişörtümden bahsetmek istiyorum; Bigas Luna tarafından Türkçe Madde 1. Vakfı diyebileceğimiz, asıl amacı sanatı kullanarak, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin hükümlerini yaymak olan bir vakıf için Mango'yla işbirliği içinde tasarlandı. Sadece bu yüzden bu tişörtü seviyorum. Bu tişört de bana yine Hollanda zamanlarımı hatırlatıyor. Sizlere çok sıkıcı gelebilir ama oradayken İnsan Hakları Hukuku alıyordum ki bütün okul hayatım boyunca aldığım en en iyi derstir!

Sevgiler!

Tee/Tişört: Mango, Sandals/Sandaletler: Zara, Bag/Çanta: Fred Perry, Necklace: H&M

12/07/2012

OleanderI really like this bright pink dress with floral details, which cheers me up a lot and brings the summer mood at the exact moment I wear it! I've worn it to a long dinner + celebration. Combined it with grey heels, as to balance the colors within the whole combination and as accessories, I've worn vintage earrings, a gold necklace and silver rings.
_________

Etek ucu ve kollarında çiçek detayları olan bu pembe elbisem, giyer giymez bana inanılmaz bir enerji verip, anında yaz moduna sokmayı başarıyor! Tek bir elbisenin, insanı modunu bir anda değiştirebilmesi çok acayip değil mi? Bu elbisemi akşam yemeği + kutlama tadında bir akşam giydim. Elbisenin parlak rengini biraz bastırmak adına ise gri topuklularla giydim; aksesuar olarak ise vintage küpelerim, altın minik bir kolye ve gümüş yüzükler kullandım.

Dress/Elbise: Topshop, Heels/Ayakkabı: Zara

11/07/2012

Cat

Here is a usual working day outfit of mine, a black lace dress from Miss Selfridge, black&cream bicolor  Zara heels matching with the dress, black Longchamp bag and pearl earrings bought in Macedonia. And this little cat, just wanted to pose with me:) Ohh and sorry for the make-up which did not exist at the end of a long day.
_________

Olağan bir iş günü kıyfetim; Miss Selfridge'de dantel siyah elbise, elbiseyle kombinlenen siyah&kemik rengi Zara ayakkabılar, siyah Longchamp çanta ve Makedonya'dan aldığım inci küpelerim. Bu küçük kedi de eşantiyon:), benle birlikte poz vermek istedi. Bu arada, uzun bir iş gününün ardından yok olan makyajımın da kusuruna bakmayın lütfen:)

02/07/2012

A Little Bit of Blue


Since it's summer time in the Northern Hemisphere, my outfit selections seems to be more colorful and floral. Here is another item as such, a floral dress from Zara; just to wear and go! A dress as such, can be used by the sea, in the city, at night, while travelling. Comfy and breezy...  I've completed my Zara dress with a tribal necklace, the color and desing of which I really like- I bought it when I was visiting the city of Gaziantep, in the south-eastern part of Turkey- and with a turquoise and silver ring, which my mom bought for me from Mardin. I'm wearing Mango espadrilles which I've bought like ages ago and using my Topshop purse.
_________

Kuzey Yarımküre'de yazı yaşadığımız şu günlerde, kıyafet seçimlerim daha renkli ve çiçekli-böcekli olmaya başladılar gibi görünüyor. Bunlardan biri de işte bu floral Zara elbisem, tam bir giy ve çık elbisesi. Böyle elbiseleri hem deniz kenarında, hem şehirde, hem gece, hem de seyahat ederken kullanıyorum,  rahat ve kullanışlılar! Elbisemi Gaziantep'te bir handan satın aldığım, tasarımına ve renklerine bayıldığım kolyem ve annemin benim için Mardin'den aldığı turkuaz gümüş yüzüğümle tamamladım. Ayağımda, neredeyse yüzyıllar önce aldığım Mango espadrillerim ve elimde ise Topshop çüzdanım var.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...