Instagram

23/09/2012

Berlin/Day 2A huge hellooo again! I know that it's been a long time since I've posted the first day of my Berlin trip. But, life was incredibly busy these days and still is actually. 
On our second day in Berlin, we were again total tourists, observing Berlin's history, also visited the famous flea market of the city which made my day.  The details of what we have seen, done is below. 
About what I wear; I wore a jumpsuit which is a great item to wear when on holidays, cause you wear simply one piece, and used all gold accessories. I've bought my long chain necklace and the bracelet with my name on that day from the Mauerpark flea market, great bargains! and know I almost use them everyday.
___________

Yeniden büyük bir merhaba! Berlin seyahatimin ilk gününü postladığımdan beri baya zaman geçtiğinin farkındayım ama son günler çok yoğun ve hızlı geçti. Ki hala da oldukça yoğun aslında.
Berlin'deki ikinci günümüzde, yine Berlin tarihini fazlasıyla sindiren iki turisttik. Nereleri gördük, neler yaptık, daha fazlası aşağıda...
Ne giydiğime gelince, seyahat ederken en kolay seçeneklerden biri olan tulumu tercih ettim, zira yalnızca tek bir parçayla giyinmiş oluyorsunuz ve altın aksesuarlar kullandım.  Uzun zincir kolyem ve adımın yazılı olduğu bilekliği o gün Mauerpark bit pazarından aldım. Bugünlerde hiç çıkarmıyorum neredeyse.

Jumpsuit, Sandals/Tulum, Sandalet: Topshop, Bag/Çanta: Diesel, Sunglasses/Gözlük: Rayban

14/09/2012

Vogue Fashion's Night Out 2012

Here is what I wore for Vogue's Fashion's Night Out. Very simple choices, fancied up with statement earrings and  a backpack.
__________

Vogue's Fashion Night Out için sade seçimler yapıp, kıyafetimi gösterişli küpeler ve sırt çantası ile farklı kılmayı tercih ettim. Geceyi ben her yıl olduğu gibi bu yıl da Nişantaşı'nda geçirdim ama seneye yeni bir yer denemeyi düşünmüyor da değilim:)

Pants/Pantalon: American Apparel, Top/Üst: H&M, Backpack/Sırt çantası: Rihanna for Armani Jeans, Earrings/Küpe: H&M, Shoes/Ayakkabı: Divarese, Necklace/Kolye: Tiffany &Co

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...