Instagram

27/11/2012

Paris Photo Diary/ Day 3

I continue with the Paris posts. On this 3rd day, we made quick shopping at Rue Saint-Honoré and had a quick luch at Jardin de Tuiliéres like real Parisiennes:) Then, made a visit to the amazing Musée d'Orsay before we headed to the first day of the festival, Rock en Seine! But the festival will be the subject of an other post.
__________

Paris postlarıyla devam ediyorum. Paris'teki bu 3. günümüzde Saint Honoré'deki hızlı bir alışverişin ardından, Jardin du Tuiliéeres'de tıpkı gerçek parizyenler gibi:) çabucak bir şeyler yedikten sonra, Musée d'Orsay'ın harika koleksiyonlarını görmeye gittik. Müzeden sonra is Rock en Seine müzik festivalinin ilk gününe doğru yola çıktık. Ama festival baaşka bir postun konusu...

Shirt/Gömlek: Zara, Cut-offs/ Şort: Customized Levi's, Belt/Kemer: Kurt Geiger, Bag/Çanta: Diesel, Sneakers/Ayakkabı: Converse, Sunnies/Gözlük: Rayban, Necklace/Kolye: Vintage bought in Berlin, Berlin'den Vintage

23/11/2012

Paris Photo Diary/ Day 2

Here is the photo diary of my second day spent in Paris. On that day, I finally visited the Louvre Museum, walked around in every corner of Paris, had lovely meals, did some shopping... About the above picture; we came across to a performance hall of Comedie-Française in Jardins du Palais Royal and I don't know why, but assuming that visiting Louvre might have caused this or maybe my years of ballet practice during my chilhood affected me but anyways, I wanted to be astructure of myself:)  I hope you enjoy the photos!

__________

Sonunda Louvre müzesinin ziyaret edildiği, şehrin dört bir yanının adım adım yüründüğü, güzel yemekler yendiği ve tabi ki bir nebze alışveriş yapıldığı Paris'teki ikinci gününüm fotoğraflarıyla karşınızdayım. Yukarıdaki fotoğrafa gelince; Jardins du Palais Royal'de Comedie-Française'in bir sahnesine rastladık, Ben de binanın önündeki bu alanda, Louvre'da çok dolaşmanın etkisiyle olacak, kendi heykelimi yaratmaya karar verdim:) Çocukluğumun bale yıllarının da buna etkisi olabilir tabi:)

Dress/Elbise: H&M, Bag/Çanta: Diesel, Sandals/Sandalet: Topshop, Neclace/Kolye: Made of Ohrid Pearl, bought in Macedonia/ Makedonya'dan aldım, Ohrid İncisi, Sunnies/Gözlük: Urban Outfitters

20/11/2012

Paris Photo Diary/ Day 1


In the last weeks of August, I had a trip to Paris. Main reason behind this trip was to attend to "Rock en Seine" music festival which lasted for three days in Paris. However, we wanted to enjoy Paris at the same time, so stayed a bit longer. I've been to Paris before, but I never had the chance to enjoy it more than doing the must see sightseeings, like going up on the Eiffel Tower. This time, I managed to enjoy Paris better, rather than being a total tourist. I will share my whole trip day by day as a photo diary with you. 
On this very first day, since we gathered in the hotel ( I was travelling from Berlin) in the afternoon, we made a quick sightseeing and enjoyed a dinner at Saint Germain. For more, please see below...

When it comes to my outfit, I was always wearing shorts, comfy clothes and shoes during the whole trip. And here is what I wore, on that very first day in Paris.
__________

Ağustos'un son haftalarında, hem 3 gün boyunca Paris'te gerçekleşen "Rock en Seine" müzik festivaline katılmak, hem de Paris'in de biraz tadını çıkarmak üzere Paris'e gittim. Daha önce de Paris'e gitmiştim ama Eiffel Kulesi'ne çıkmak gibi, tamamen turistik olarak görülmesi gereken yerleri ziyaret etmekten öteye geçememiştim. Bu ziyaretimde, tam bir turist olmak yerine, Paris'in bir nebze daha keyfini çıkarmayı başardım. Bütün gezimi, gün gün fotoğraflarla sizinle paylaşacağım.
Paris'teki bu ilk günümüzde, ancak öğleden sonra seyahatler tamamlanıp otelde toplaşabildiğimizden, hzlı bir şehir turu yapıp ve Saint Germaine'de bir akşam yemeği yiyebildik. Daha fazlası için, aşağıya doğru devam...

Kıyafetlerime gelince, bütün gezi boyunca şortlarımla, rahat kıyafetlerim ve ayakkabılarımlaydım. İlk günkü kıyafetim ise an itibariyle paylaşıyorum:)

Jumper/Üst: GAP, Shorts/Şort: Mango, Bag/Çanta: Armani Jeans, Espadrilles/Espadril, Neclace/Kolye: H&M, Sunnies/Gözlük: Rayban Clubmaster

18/11/2012

Maison Martin Margiela with H&M

On wednesday, the special shopping party for Maison Martin Margiela with H&M was held in Istanbul. Even though it was a special event, from my opinion it was quite a mess since so many people were attending. I was unlucky finding my favorite pieces in my size, though managed to do some shopping. I could not take the pictures of the area where the collection was placed, since it was too crowded, but I share my outfit for the event with you. I bought my skirt when I was 13.
__________

Çarşamba günü, H&M'in Maison Martin Margiela'yla işbirliğinden doğan koleksiyonun ön satışı için özel bir satış partisi düzenlendi. Her ne kadar özel bir etkinlik olsa da bence çok fazla insan katıldığı için, etkinlik ufak çaplı bir kargaşaydı. O yüzden katılamayanlar çok üzülmesin bence:) Daha sonra rahat rahat da gidip H&M'den koleksiyonu satın alabilirsiniz. Ben koleksiyondan favori parçalarımı kendi bedenimde bulmak konusunda pek şanslı değildim fakat yine de biraz alışveriş yapmayı başardım. Çok kalabalık olduğu için, koleksiyonun sergilendiği alanın fotoğraflarını çekemedim ama etkinlikte ne giydiğimi sizlerle paylaşıyorum. Eteğimi ortaokuldayken almıştım:)

T-shirt/Tişört: GAP, Skirt/Etek: Polo Garage, Boots/Botlar: DKNY, Leather Jacket/Deri ceket: Zara (recent), West/Yelek: From a local shop in the Netherlands, Hollanda'dan, Bag/Çanta: Longchamp, Neclace/Kolye: Tiffany&Co

09/11/2012

A Day at the Princes' Islands


Many weeks ago, I have spent a whole sunday in one of the Princes' Islands in Istanbul, Büyükada  with friends, enjoying the sun, the view... Here are some photos taken that day  reminding us the shiny summer days. And in the below photos you can see Istanbul from the hills of the Island. Enjoy!
__________

Haftalar önce, bir pazar gününü Büyükada'da güneşin, denizin, manzaranın tadını çıkararak geçirmiştik. O günden kalan ve bizi güneşli yaz günlerine geri götüren fotoğrafları paylaşmak istedim. Aşağıdaki birkaç fotoğrafta Ada'nın tepelerinden İstanbul manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.. 

Dress/Elbise: H&M, Shoes/Ayakkabı: Topshop, Sunnies/Gözlük: Rayban, Watch/Saat: Toywatch

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...