Instagram

28/12/2012

Positive

2013 has almost arrived. What are your wishes for the new year? Where will you be in the first hours of 2013 and with who? Family, friends?
Wherever you will be, whoever you will be with, I hope all of you would be having fun, feeling happy and beloved! Make your wishes for the new year and be positive! 
__________

2012'nin neredeyse sonuna geldik. Yeni yıldan dilekleriniz neler? 2013'e nerede ve kiminle giriyor olacaksınız? Belki ailenizle ya da arkadaşlarınızla?
Nerede ya da kimle olursanız olun, umarım hepiniz eğlendiğiniz, mutlu ve sevildiğinizi hissettiğiniz bir gün, hatta bir yıl geçirirsiniz! Şimdi yeni yıl dileklerinizi tutun ve pozitif olun!

Pants/Pantalon: H&M, Sunnies/Gözlük: Super, Shirt/Gömlek: Mango, Blazer: Vintage, Bag/Çanta: Fred Perry, Rings/Yüzükler, Nayad Bal, Silverware, Watch/Saat: Toywatch, Bracelet/Bileklik: From Berlin

25/12/2012

Happy Holidays!

Hey hey, I didn't have my SLR camera with me on the day when these photos were taken. However, I just wanted to share the holiday spirit. So I'm sharing my low quality, high spirit photos! Happy holidays to you all with your beloved ones! 
__________

Bu fotoğrafların çekildiği gün SLR fotoğraf makinem yanımda değildi ama yine de yeni yıl ruhunu sizlerle paylaşmak istedim. Karşınızda düşük kaliteli ama bir o kadar yeni yıl ruhu dolu fotoğraflarım! Hepimize en sevdiklerimizle nice yıllara!

Beanie/Bere: GAP, Jumper/Kazak: Mango, Slippers/Ayakkabı: Beymen Club, Necklace/Kolye: H&M, Jeans: Mavi, Coat/Parka: Vintage

19/12/2012

Golden Accents

The award for "The Simplest and Comfiest Outfit of the Year" goes to...! Just kidding, anyways... :)
I wore a black dress, used golden accents to add some glamour, wore slippers for ultimate comfort and a blazer to dress up my outfit. In 5 minutes, I was ready to go on a dinner. When in doubt, black is the answer:)
__________

Dünyanın en rahat ve en basit kıyafeti! mübalağısını hakeden bir kıyafet:) Yalnızca siyah rahat bir elbiseyi üstüme geçirip, biraz ışıltı katmak adına gold aksesuarlar kullandım. Sınırsız rahatlık için slipperlarım ve kıyafetimi biraz daha şıklaştırmak adına giydiğim blazerımla da kıyafetimi tamamladım. Yalnızca 5 dakika içinde, akşam yeöeğine gitmeye hazırdım. Kararsızlık anlarında, yanıt "siyah":)

Blazer: Vintage, Bag/Çanta: Vintage recently bought in Paris, Dress/Elbise: Koton, Slippers/Ayakkabı: Melissa, Watch/Saat: Toywatch, Necklace/Kolye: H&M, Rings/Yüzükler: Nayad Bal + Silver

17/12/2012

Rock en Seine


The main purpose of my Paris trip was to attend to Rock en Seine music festival. It was forbidden to take cameras to the festival area, however fortunately no one counts Lomo as a camera, but more of a toy. 
The festival was so exhausting, but so much fun at the same time and the line up was very satisfactory (On the below photo, you may see the line-up). My favourite was the performance of Foster the People within all; their live performance is extremely good.
Enjoy!
__________

Paris gezimin asıl amacı Rock en Seine müzik festivaline katılmaktı. Festival alanına fotoğraf makinesi sokmak yasaktı fakat çoğu insan Lomo'yu fotoğraf makinesinden ziyade oyuncak olarak algıladığı için bir kaç fotoğraf çekme şansım oldu. 
Festival çok yorucu olmasının yanısıra, dolu dolu bir line up'la gayet güzel ve tatmin ediciydi! Türkiye'de  şu line up'ın alt sıralarındaki gruplardan biri geldi diye birsürü festivale, konsere giden bizlerin, bu kadar iyi bir sürü grubu tek bir festivalde bulup, beğenmememiz nankörlük olur zaten. Benim favorimse, canlı performansıyla vaow! dedirten Foster the People oldu. 
Keyfini çıkarmanız dileğiyle...

13/12/2012

Paris Photo Diary/ Day 5&6

And finally the last days spent in Paris... I promise that I will do one more post about "Rock en Seine" and we'll be moving back to fall in Istanbul:) On the fifth day, we had a relaxing day mostly spent in the huge park "Bois de Boulogne" after a nice breakfast, a visit to Pantheon and the lovely bookstore Shakespeare and Company and on the 6th day we had a flight at the middle of the day, so we made shopping very quickly at Galeries Lafayette, had quick drinks at Kong and caught our flight! Enjoy..

On the fifth day, since it got cold, I changed my mini shorts and sandals with jeans and espadrilles and used my shirt from the 3rd day as jacket! When travelling, one should get most of the stuff it has in its luggage.
__________

Sonunda, Paris'te geçirilen son günlere gelmiş bulunmaktayız. Söz, "Rock en Seine"den de bir post yapıp, İstanbul'un sonbaharına dönüş yapacağım:) 5. günümüzün çoğunu, güzel bir kahvaltı, Pantheon 'a ve Shakespeare and Company adlı über tatlı, baya da turistik kitapçıya yapılan hızlı bir ziyaretin ardından şehrin bir miktar dışındaki "Bois de Boulogne" isimli parkta geçirdik. Son günümüz de ise öğlen uçağımız olduğundan, Galeries Lafayette'de hızlı bir alışverişin ardından Kong'da hızlıca birşeyler içtikten sonra, uçağımıza yetişmeyi başardık:)

5. gün, sabah giydiğim şortumu ve sandaletlerimi, ilerleyen saatlerde kot pantolonum ve espadrillerimle değiştirip, 3. günden hatırlayacağınız gömleğimi ceket olarak kullandım. Seyahat ederken bavulumuzdaki herşeyden maksimum fayda sağlamak gerek ne de olsa!

5th day; Shorts/Şort: Mango, Tee/Tişört: Mavi, Sandals/Sandalet: Topshop, Shirt/Gömlek: Zara, Jeans: Mavi, Sunnies/Gözlük: Urban Outfitters, Bag/Çanta: Armani Jeans

6th day; Shorts/Şort: Mango, Top/Üst: H&M, Sunnies/Gözlük: Rayban, Watch/Saat: Toywatch

07/12/2012

Paris Photo Diary/ Day 4

Sorry for the huge delay! Here is the photo diary of my 4th day in Paris. Before we headed to the second day of Rock en Seine, we had a lovely brunch and made some vintage shopping in Le Marais district and visited Centre Georges Pompidou where the National Museum of Modern Art resides. The museum is the largest modern art museum of Europe. 
Ohh and I should say that the area is the place for vintage shopping. The prices are very low and you cannot believe the great pieces you will find. Really, I want to go back to Paris soon just to spent hours in those vintage shops.
__________ 

Bu über gecikme için kusura bakmayın der ve Paris seyahatimin 4. günüyle devam ederim:) Rock en Seine'in ikinci gününe doğru yol almadan önce, bu günde Le Marais bölgesinde güzel bir brunch ve arkasından vintage alışverişi yaptıktan sonra, Ulusal Modern Sanat Müzesi'ni de barındıran Centre Georges Pompidou'yü ziyaret ettik. Müze, Avrupa'daki modern sanat müzelerinin en büyüğü.
Ahh bu arada, bu bölgenin vintage alışverişi için bir cennet olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Fiyatlar çok uygun olduğu gibi, bulacağınız harika şeyler karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Ben, gerçekten sırf o vintage alışverişi için en kısa zamanda Paris'i yeniden ziyaret etmek istiyorum. 

Jacket/Ceket: Marni for H&M, Shorts/Şort: H&M, Backpack/Sırt çantası: Rihanna for Armani Jeans, Sandals/Sandaletler: Zara, Sunnies/Gözlük: Rayban, Watch: Toywatch
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...