Instagram

28/01/2013

MostarAt the end of December, I went to Bosnia&Herzegovina as to spend the New Year's Eve and visit a close friend who currently lives in Bosnia&Herzegovina, with my friends. I've made a trip in couple of Balkan countries in November 2011, thus this was not my first time in this Bosnia. However, I did not have the chance to visit the Unesco World Heritage City of Mostar at that time. So, on this second time the first destination was Mostar. Immediately after we got to the airport in Sarajevo, we drove to Mostar. However, we have spent so much time eating in the lovely restaurant, called "Zdrava Voda" which had an amazing view over the mountains and river; thus arrived to Mostar quite late and could only do the sightseeing, but not enter any touristic sites which were closed at that hour. Even though we could spent only half a day in Mostar, it was enough to see how beautiful the city is. 
__________

Aralık ayının son günlerinde, hem yeniyılı kutlamak, hem de şu orada yaşayan bir arkadaşımızı ziyaret etmek için, bir grup insan Bosna Hersek'e gittik. Kasım 2011'de ben, birkaç ülkeden ibaret bir Balkan turu yapmıştım, o yüzden bu Bosna'ya ilk ziyaretim değildi, fakat geçen sefer bir türlü Unesco Dünya Mirası listesinde olan Mostar'ı ziyaret etme şansı bulamamıştım. O yüzden bu sefer, Saraybosna'da havalanına iner inmez, dosdoğru Mostar'a yola koyulduk. Koyulduk koyulmasına ama, yol üzerinde dağlara ve nehre tepeden bakan şahane manzaralı "Zdrava Voda" isimli restaurantta mola verince, yemek yemekten kıçımızı kaldıramayıp, Mostar'a biraz gecikmeli vardık:)  O saatten sonra gidince de tabi sadece yürüyerek etrafı gezebildik fakat, turistik mekanlar kapanmış olduğundan hiçbiryerin içine giremedik maalesef. Mostar'da yarım gün geçirebilmemize rağmen, o yarım gün şehrin güzelliğini anlamamıza yetti.


The symbol of the city is the Mostar Bridge, which gave its name to the city. The bridge has been designed by Mimar Hayruddin who is the student of the famous Ottoman architect, Mimar Sinan in 1566 when the city was a part of Ottoman Empire. The bridge was the tie between the two communities (Croats and Bosniaks) and the two territories for many years. However, after Bosnia&Herzegovina declared independence from Yugoslavia, the whole city and the bridge was bombed by Croat and Yugoslavian forces and the bridge was completely destroyed in 1993. Today, the western part of the city is mostly the habitant for Croats (Christians) and the eastern part is the habitant of Bosniaks (Muslims). You can see "Don't Forget" signs in various places around the city, referring to 1993, a year that all the people of Mostar would remember in great sorrow. Even though the bridge was rebuilt by the donations of U.S, Spain,Turkey, Italy, the Netherlands and Croatia in 2003 and the historical centre of the city is preserved, you can see many buildings around the city which were bombed, destroyed during the war and still resides.

Today, Mostar sure is a post-war city, however, still beautiful. If any of you would be planning to visit the Balkans one day, be sure to add Mostar in your plans. But, do it during summer, when you can witness a local tradition, the local men jumping off the bridge, into the cold waters of Neretva River, in order to prove their love to their fiancés:) P.S. It was too cold when we were there!
__________

Şehrin sembolü, şehre adını da veren Mostar Köprüsü... Köprü bilinenin aksine Mimar Sinan tarafından değil, onun öğrnecisi Mimar Hayreddin tarafından tasarlanıp, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 1566 yılında inşa edilmiş. Yüzyılar boyunca köprü hem iki halkı (Hırvatlar ve Boşnaklar, hem de iki yakayı birbirine bağlamış. Ne var ki, Bosna Hersek'in Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan ediş ve şehrin işgali üzerine, bütün şehir ve köprü Hırvat ve Yugoslav güçleri tarafından bombalanmış ve 1993'te de tamamen yıkılmış. Bugün, Hırvatlar çoğunlukla şehrin batı yakası ve Boşnaklar çoğunlukla doğu yakasında oturuyorlar.  Şehrin çeşitli noktalarında ise, tüm Mostarlıların büyük bir keder ve üzüntü ile hatırladığı 1993 senesine atıfla pek çok "Don't Forget" (Unutma) işaretleri görmeniz mümkün. Her ne kadar köprü, Amerika, İspanya, Türkiye, İtalya, Hollanda ve Hırvatistan'ın bağışlarıyla 2003'de yeniden inşa edilmiş ve şehrin tarihi merkezi korunmuş olsa da, şehrin dört bir yanında hala savaş zamanında bombalanmış, tahrip edilmiş ve hala aynen duran pek çok bina görmek mümkün. 

Bugün Mostar, tabi ki bir savaş sonrası şehri ama hala güzelliğini koruyor. İçinizden biri bir gün Balkanlar'ı ziyaret etmeyi planlıyorsa, planınıza mutlaka Mostar'ı da dahil edin derim ben. Ama, mutlaka yazın, Mostar'ın yerli gençleri, nişanlılarına olan aşklarını kanıtlamak için köprüden, Neretva Nehri'nin buz gibi sularına kendilerini bırakırken gidin:) Ayrıca, biz gittiğiizde hava buz gibiydi!

Boots/Bot: Zara, Leather Coat/ Deri Palto: Vintage, Cardigan/Hırka: Bershka, Belt/Kemer: Mango, Bag/Çanta: Longchamp, Necklaces/Kolyeler: Gold/Altın. 
Above, the minarets of mosques and the tover of a church residing on a line...
Yukarıda cami minareleri ile bir kilisenin kulesi bir arada...

 Above and below is the Koski Mehmed Pasha Mosque, one of the best architectural examples of Ottoman period.
Yukarıda ve aşağıda, Mostar'da Osmanlı döneminden kalan en iyi mimari örneklerden biri sayılan Koski Mehmet Paşa Cami.

Above is a building destroyed during the war. /Yukarıda savaş sırasında bombalanmış bir bina.4 comments:

 1. Bu postuna bayıldım bayıldım! Hem coat'ın hem de diğer outfitle ilgili olmayan manzara fotoğrafları..Ben de çok gitmek istiyorum oraya, turla gitmediniz galiba?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkürler Gizem:) Turla gitmedik. Ben genelde önceden bolca dersime çalışıp, bolca araştırıp tur rehberliğini kendim üstleniyorum:) Zaman kısıtlaması olmadan, istediğin yerde istediğin kadar kalarak gezmek çok daha cazip geliyor bana. Ama çok fazla da turla gelen Türk gruplar vardı Mostar'da, onu da tercih edebilirsin:)

   Delete
 2. İlk fotoğrafın ışığını çok sevdim:)

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...