Instagram

21/03/2013

MBFWI Day 4


I've missed the 3rd day of the Fashion Week, just like the 1st day. But, I caught up with the shows on the 4th day, after work. I've taken photos during the shows, however, you can find way more professional captures around the web from the show of any designer you want, so this time I'm not sharing my blur photos from the runway:) but just the photos of my outfit for the day! I also, did not  shoot my outfit, but thanks to Vogue, my outfit was captured:) 

I'm obsessed with crop-tops since the weather is getting better. If I wasn't working as a lawyer, I would be living in them everyday, but quelle chance! Ohh, and the clutch! It's my new precious baby! And at least ten people asked me about it during the day:)
__________

Fashion Week'in 3. gününde de talihim 1. günden pek farklı değildi, ama 4. gününü, iş çıkışı da olsa, yakalamayı başardım.  Defilelerde bol bol fotoğraf çektim ama internetin dört bir yanında benim titrek fotoğraflarımdan çok daha profesyonellerini bulacağınızı bildiğim için, defile fotoğrafları kısmını atlayarak, yalnızca o günkü kıyafetimi paylaşmakla yetineceğim. Gerçi,  o gün bir fotoğraf çekimi de yapmamıştım ama Vogue sağolsun, bir post çıkarmayı başardım:)

Bu aralar da fotoğraftaki gibi kesik üstlere takmış durumdayım, havanın ısınmaya başlamasından olsa gerek. Avukatlık yapmasam, beni hergün bıkmadan usanmadan kesik üstler giyerken görebilirdiniz ama, quelle chance! Ahh ve portföyüme değinmeden geçemeyeceğim, zira o gün içinde en az 10 kişi portföyümü sordu! Kendisi yeni oyuncağım;)

Skirt/Etek: Vintage, Top/Üst: Topshop, Jacket/Ceket: Zara, Boots/Bot: DKNY, Bag/Çanta: Longchamp, Clutch/Portföy: Zara, Pin: Vintage Above: With a dear blogger friend; Zümra of Lunapark Queen.

Photo Credit for the first two photos: Eymen Topçuoğlu / Vogue Türkiye

3 comments:

  1. her zamanki gibi çok elegan, cool, sofistike, özgünsünüz :))) say say bitiremedim ama hepsinde ciddiyim :)

    ReplyDelete
  2. Pretty outfit! I love your clutch :)

    http://parodiesoffashion.blogspot.co.uk/

    ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...