Instagram

08/03/2013

Red/Ted


On one of the rare sunny Sundays of this winter, I had an early meeting. However, waking up to this lovely weather and living very near to this pretty garden, made my way to this garden and I could not help but make a quick shoot. 
I simply loved this vintage shirt at the first moment I saw it. It belonged to my aunt when she was young. I imagine wearing it in many different outfits; for a more romantic look, with a 50s skirt and tied up hair, for a preppy look, with high waisted pants and loafers/slippers or beneath a pullover, just to show its beautiful collar details... However, since I had a meeting that day, I combined it with black booties and coat to polish the look a little bit. I know this shirt is not a very proper option for a meeting, but sometimes we got to do what we want to do:) Not in every occasion though;) 
__________

Bu kışın nadir güneşli Pazar günlerinden birinde, erken saatte bir toplantım olmasına rağmen, bu kadar güzel bir havaya uyanıp, Ihlamur Kasrı'na da bu kadar yakın oturunca, toplantıdan önce biraz keyif yapmak ve gitmişken de hızlı bir çekim yapmak farz oldu.
Bu vintage gömleğe görür görmez bayıldım; teyzemin gençliğinden... Aklıma bu gömleğin üstüne oluşturabileceğim bir sürü kombin geliyor. 50lerden bir çan etek ve toplu saçlarla daha naif/romantik bir stil, yüksek belli kumaş pantolon ve loafer veya slipperlarla, kolej stili yaratabilir veya bir kazağın altına giyerek, yalnızca yaka detaylarını öne çıkarabilirim. Ne var ki, o gün bir toplantım olduğu için bunların hepsini bir kenara bırakarak, siyah topuklu botlar ve siyah bir paltoyla kullanarak, gömleği daha toplantı uygun bir kombin içinde kullandım. Bu gömlek tabi ki, bir toplantı gömleği değil o kesin:) ama arada bir de sevdiğimiz şeyleri yapmamız lazım, sınırları zorlamadan tabi;)

Shirt/Gömlek, Bag/Çanta, Belt/Kemer: Vintage, Jeans: Uterqüe, Booties/Ayakkabı: BCBG, Coat/Palto: Zara, Rings: Silverware/Gümüşçüden, Earrings/Küpe: Yargıcı


5 comments:

  1. bu gömlek çok şirin gerçekten ve beraberindeki kemer ruj gibi ince seçimlerini de çok beğendim. Güneşli günlere hasret kaldık resmen.

    ReplyDelete
  2. І do bеlieѵe all the idеas you havе offered on your post.
    They're very convincing and can definitely work. Still, the posts are very short for starters. May you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

    Here is my homepage highly recommended Site

    ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...