Instagram

19/07/2013

Pyrgi

Hello again after quite a long while! As you all know, we've been going through hard but beautiful times here in my country, Turkey. Since the end of May, a new era has began and we started to raise our voice in the streets of Turkey, all together, for the rights and freedom of all! First we raised our voice for a tree, for a park and then for a neighborhood, against police violence and eventually against all things wrong, in every corner of the country. We could not do anything but resist, protest and help to those who is in need, advocate the ones detained unlawfully... And honestly to blog about what I wore! was the last thing in my mind (first world problems!). However life goes on and we all need inspirations, beauties in our life as to be happy, to love to live, to feel better... Thus, here I'm again sharing with you the photos and memories of my travels, since traveling inspires me most!
__________

Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba! Neden bir süredir uzak olduğumu bir yabancıya anlattığım gibi anlatmayacağım sizlere. Hepimizin bildiği nedenler... Bir agaçla başlayan, "Bir agaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine" yaşama mücadelemiz, direnmekten, paylaşmaktan, ihtiyacı olana yardım etmekten başka birşeyi düşünemediğimiz zamanlar geçirdik. Hepimizin hayatında yeni bir dönem başladı. Ve bu dönemde inanın ne giydiğimle ilgili blog tutmak yapmak isteyeceğim en son şeydi. Ne var ki, hayat devam ediyor... ve hepimiz mutlu olmak, yaşamayı sevebilmek ve daha iyi hissetmek için, ilham almaya-vermeye ve güzelliklere ihtiyaç duyuyoruz. İşte tam da bu nedenle, hayatta bana en çok ilham veren şey olan seyahatlerimden anılarımı, fotoğraflarımı sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. #direnhayat


Last week I was in Chios Island of Greece. When planning my trip to Chios, I did not have many expectations. But Chios surprised me in a very good way. I really wanted to expand my trip if my visa could allow me to. The island offers everything that you can expect from a trip, very beautiful beaches and bays, clear waters, many historical sites, picture perfect villages and of course Greek cuisine. I will share all with you.

Here I start with one of the Mastic Villages of South Chios, Pyrgi. What makes Pyrgi special is the men-made ornaments engraved onto the walls of almost every house in Pyrgi. It is said that the ornaments are engraved by forks and unique to Pyrgi.

I hope you'll enjoy this island as much as I did.
__________

Geçen hafta Yunanistan'ın Sakız Adası'ndaydım. Sakız Adası'na çok da büyük beklentiler içine girmeden gittim ama ada beni o kadar şaşırttı ki, vizem elverseydi, kesinlikle tatilimi uzatırdım. Birbirinden güzel el değmemiş plajları, koyları, biblo gibi köyleri, tarihi, pırıl pırıl denizi ve bize pek de yabancı olmayan mutfağıyla, benim bir tatilden beklentilerimi paket halinde sundu bana Sakız. Pek mutlu döndüm adadan.

Sakız turuna, Güney'in 7 Sakız Köyü'nden biri olan Pyrgi ile başladık. Pyrgi'yi özel kılan söylendiğine göre dünyanın başka hiçbir yerinde örneğine rastlanmayan ve çatalla kazıyarak yapılan duvar süslemeleri.

Umuyorum siz de Sakız'dan benim kadar keyif alırsınız.
7 comments:

 1. Great pictures!

  ReplyDelete
 2. Resimler de harika, sunuş şeklin ve açıklamaların da harika. Giydiğin şey güzel ülkemizde giyemeyeceğimiz türden bayağı cesaret isteyen bir kıyafet, ama onu da çok beğendim :) devamını bekliyoruz :) ha bi de şunu sorayım, ben de bi yunan adaları turu düşünüyorum da, turla mı gittin bireysel bir tur mu yaptın, önerebileceğin bir tur şirketi var mı? -Başak Balkır

  ReplyDelete
  Replies
  1. Başakcım, hem böyle detaylı baktığın, hem de üşenmeden yorum yaptığın için çok teşekkür ederim:) Turla gitmedim ben, direk Çeşme'den feribotla gittik. Ama gezilecek görülecek yer bilgilerinin hepsini bizzat Sakız'lı bir arkadaşımızdan aldık. Sakız baya güzel ve keyifli, tavsiye ederim:)

   Delete
 3. Helowww Cansu! Grt to c ur blog again & I must congratulate u fer d grt effort made by u wen ur country ws goin thru some hard times..glad to knw tat evrytn is all rt nw.At d same time, I cant express in words hw wonderful it was, fer me to c ur blog. Extraordinary collection n I wanna fly to Chios Island in Greece aftr watching d pics. D best part is, u have kept evrythn so simple bt elegant at d same time..d weather luks grt too....u have added beauty to d Chios Island by being there...lovely post & lovely U. Thanx dearie coz I loved it thoroughly!!! Lots a love ♥♥♥

  ReplyDelete
 4. Helow Cansu!! At first I wld like 2 congratulate u fer all efforts put in by u fer ur country n ur countrymen. I m glad tat nw everything r in place. It is indeed grt fer me to c ur blog aftr a looooooong gap. U ve cum up with an excellent one though ;) I feel like flyin to Chios Island in Greece rt away...d plc luks amazin :) its also amazing tat u ve kept ur outfit stylishly simple bt elegant at d same time..I love it thoroughly...overall a grt collection dearie..♥thanx fer d new post...lukin frwd as usual....all d best beautiful :))))

  ReplyDelete
 5. kesinlikle görmeyi çok istediğim yerlerden. Harika görünüyor doğrusu.

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...