Instagram

30/08/2013

Birkenstocks; Yes or No?

As many of you have noticed already, Birkenstocks made a huge comeback this season with the effect of Celine's striped slippers. With Birkens, it's a love or hate matter. While many love their Birkens, the rest finds them very repellant. I belong within the lovers since they are extremely comfy and I think that  they bring an easy breezy vibe to any outfit. However I'm still on the modest stage since I wear the thongs. But I think I'm ready to pass to the striped ones. Are you in for yes or no?
__________

Bir çoğunuzun çoktan farkettiği üzere, Birkenstock, Celine'in bantlı terliklerinin etkisiyle bu sezon moda sahnesine büyük bir dönüş yaptı. Bir kısmımız Birkenstockları olmadan yaşayamazken, diğer kısım ise Birkenleri çok itici buluyor. Ben seven taraftanım. Hem süper rahat oldukları için, hem de her kıyafete kolay bir hava kattıklarını düşündüğüm için... Fakat her ne kadar bantlı versiyonlara geçmeye hazır olduğumu düşünsem de henüz konuya daha ılımlı yaklaşıp parmak arası olanları kullanıyorum. Siz hangi taraftasınız, evet mi hayır mı?

Skirt: Vintage, Backpack: Longchamp, Slippers: Birkenstocks, Jacket: Topshop, Sunnies: H&M Men, Watch: Casio, Necklaces: Gold from different jewellers.


4 comments:

 1. ben çoktan geçtim bantlı olana :) süper cooll!

  ReplyDelete
 2. Bloglar Yarışıyor ile blogunuzla ün sahibi olmaya, ödüller kazanmaya hazır mısınız? Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 3. kez düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
  İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


  Web: http://www.bloglaryarisiyor.net
  Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net

  ReplyDelete
 3. You should wear the Birkenstock Gizeh more often - they look really great - I think you should be much more wear what pleases and less what the others say what modeist straight - but with the Birkis thongs you have a really good taste proved.

  ReplyDelete
 4. Ja. Yes. Si. Oui.

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...