Instagram

15/12/2013

Kotor Photo Diary

Kotor, the unexpected beauty hidden in the Adriatic! It wouldn't surprise me if a significant number of you didn't know about Kotor. Cause, many people all around the world do not even know that Montenegro ("Crna Gora" in Montenegrin) -a very small country in the Balkans, on the coast of Adriatic- exists. Amongst all the cities / towns I visited in Montenegro, there is no doubt that Kotor is the prettiest with both its geographic and historical features. It's not a surprise that the old town is a UNESCO World Heritage Site. Kotor is located on the Bay of Kotor, in a very secluded area. It was even hard for me to believe that it's by the Adriatic sea and not a lake, it really does look like inlands with the mountains and the greenish color of the water. 

As you might have observed already, since I walk a lot when I'm traveling, I always dress very comfy. But I try to stay stylish at the same time and leather leggings/pants, a loose+cozy jumper and matching sneakers can never do wrong! 

Anyways, I hope I can leave a good first impression of Kotor, on you. Enjoy this beauty and if you happen to visit it one day, be sure not to miss to eat at the restaurant Galion (just on the water! with great food and service). 
__________

Kotor, Adriyatik'te kendini saklamayı başarmış bir güzellik. Pek çoğunuz bu şehrin adını bile duymamış olabilirsiniz. Zira, pek çok insan daha dünya üzerine Karadağ (Karadağ dilindeki adı "Crna Gora") adında bir ülkenin olduğundan dahi haberdar değil. Neyse ki biz, Balkanlar'a komşu bir coğrafyanın insanları olduğumuz için, bölge hakkında herhangi bir dünya vatandaşından daha fazla bilgiye sahibiz. Karadağ'da gezdiğim gördüğüm yerler arasında, şüphesiz en güzeli, hem coğrafi konumu, hem de tarihi güzellikleriyle Kotor. Zaten Kotor'u gözünüzle görünce UNESCO Dünya Mirası olmasına hiç şaşırmıyorsunuz. Kotor, Kotor Körfezi'nde Adriyatik'in karanın kıvrıla kıvrıla içeri girdiği, gizli saklı bir noktasında. Zaten dağları ve yeşile çalan deniziyle, bilmesem kesinlikle iç karada, denizden ziyade, göl kıyısına kurulmuş bir şehir olduğunu düşünürdüm. 

Şimdiye kadar muhtemelen farketmiş olduğunuz üzere, ben seyahat ederken çokça yürüdüğüm için rahat giyinmeyi tercih ediyorum. Ama yine de kişisel stilime sadık kalmaya ve gittiğim yerin havasına uymaya özen gösteriyorum. Süper rahat ama coolluğundan ödün vermeyen bir görünüm içinse, deri tayt/pantolon üzerine rahat bir kazak ve uyumlu bir çift sneaker ideal.

Umuyorum, Kotor'la ilgili üzerinizde güzel bir ilk izlenim bırakabilirim. Fotoğrafların tadını çıkarın ve bir gün Kotor'u ziyaret ederseniz, şehrin en iyisi Galion'da yemek yemeyi sakın atlamayın (konumu da, yemekler de, servis de sizi pişman etmeyecek).

Jumper: New Yorker, Leggings: Topshop, Sneakers: Adidas, Leather Jacket: Zara, Bag: Longchamp, Sunnies: Rayban, Necklaces: Gold from different jewellers

Photos by me and Ekin Güven

8 comments:

 1. canım çok sıcak gözüküyor bütün fotoğraflar bayıldım!!
  gidilecek yerler listesine noted!
  ayrıca hem modaya uygun, hem de rahat olmak diye buna derler di mi ama :))

  mujzzz,
  Enda,
  detailsbyenda.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Çok teşekkürler Endacım:)) Kesinlikle!

   Muahh!!

   Delete
 2. waoow kesinlikle müthiş. Çok gidilesi görünüyor. Aklımın bir kenarına not ettim umarım görebilirim günün birinde.

  ReplyDelete
 3. Cansuuuu, üzerindeki jumper a bayıldım canım :)) Türkiye'de nereden ulaşabilirim ki =))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fransa'dan almıştım canım ben. Türkiye'de New Yorker yok maalesef:/

   Delete
 4. My grandpa is from Podgorica so I was passing by and it really is beautiful :)
  Such a nice photos and I love your outfit!

  ReplyDelete
 5. Dear Cansu, u dn seem to bore ur fans...with evry post on ur blog, u seem to give us d best..m like...I wanna c more & wen it cums to ur m impatient as ever..this ones too Gud. Well! I must say perfect. I loved ur outfit n u luk stunning & m in lov with this Kotor island...u r d best ♥

  ReplyDelete
 6. I LOVE THAT PLACE!!!!
  Can u visit my blog? i'm quite new! comment and follow me!
  http://larsup.blogspot.com.es

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...