Instagram

30/08/2013

Birkenstocks; Yes or No?

As many of you have noticed already, Birkenstocks made a huge comeback this season with the effect of Celine's striped slippers. With Birkens, it's a love or hate matter. While many love their Birkens, the rest finds them very repellant. I belong within the lovers since they are extremely comfy and I think that  they bring an easy breezy vibe to any outfit. However I'm still on the modest stage since I wear the thongs. But I think I'm ready to pass to the striped ones. Are you in for yes or no?
__________

Bir çoğunuzun çoktan farkettiği üzere, Birkenstock, Celine'in bantlı terliklerinin etkisiyle bu sezon moda sahnesine büyük bir dönüş yaptı. Bir kısmımız Birkenstockları olmadan yaşayamazken, diğer kısım ise Birkenleri çok itici buluyor. Ben seven taraftanım. Hem süper rahat oldukları için, hem de her kıyafete kolay bir hava kattıklarını düşündüğüm için... Fakat her ne kadar bantlı versiyonlara geçmeye hazır olduğumu düşünsem de henüz konuya daha ılımlı yaklaşıp parmak arası olanları kullanıyorum. Siz hangi taraftasınız, evet mi hayır mı?

Skirt: Vintage, Backpack: Longchamp, Slippers: Birkenstocks, Jacket: Topshop, Sunnies: H&M Men, Watch: Casio, Necklaces: Gold from different jewellers.

20/08/2013

Mesta

Hello again from Chios, this time from Mesta! Mesta is the most well-preserved Mastic Village of Chios Island. What is unique about this medieval village is that the whole village was built as a castle far from the sea in order to protect the village from the pirate raids. And today all the habitants of the village still live in those stone houses with vaulted ceilings and incredibly tiny doors. I wish I could show you the inside of the houses...
The photos by the sea are taken in Mesta Limani, in other words the Port of Mesta. 

Ohh and quick shopping tip, "What you are looking for might be waiting for you in men's section."
__________

Sakız Adası'nın bu sefer Mesta Köyü'nden merhaba! Mesta, Sakız Köylerinin en iyi korunmuş olanı... Bu küçük ortaçağ köyünün özelliği ise, korsan saldırılarından korunmak için denizden uzakta bir kale şeklinde inşaa edilmiş olması. Şaşırtıcı olan ise, yerlilerinin hala bu kubbeli, küçücük kapılı taş evlerde yaşıyor olmaları. Keşke evlerin içini de paylaşabiliyor olsaydım ama biz de zaten saniyelik açılan kapı aralıklarından bakabildik:)
Deniz kenarındaki fotoğraflar ise Mesta Limanından.

Bu arada ufak bir alışveriş tüyosu da vereyim; "Aradığınız şey sizi erkek mağazalarında bekliyor olabilir".
Shirt: Gap Men, Sunnies & Cap: H&M Men, Sandals: Zara.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...