Instagram

27/09/2013

Floral Before Summer Ends

Girly dressing is not really my style, I always like to keep it a little cooler and basic. But this time, I was attending a wedding ceremony in a lovely garden during summer (yes, I know that summer is not with us anymore, but, duh! procrasination can happen to any of us;) ) and I wanted to go along with the atmosphere and style of the wedding. So I chose this silk dress with huge flowers which I actually have for many years and combined it with Swedish Hasbeens, cause thin heels are not made for walking on grass:) and I really did not want to wear flats. But this time, I went a bit further than dressing very girly, and also posed very girly! Excusez moi, I might have a little girl living inside of me:) Anyways, I hope you like it! 
xoxo
__________

Genelde bu kadar cicili bicili giyinmek benim tarzım değil, her zaman biraz daha sade ve cool parçalar ekleyerek, kıyafetlerimi daha dengede tutmayı seviyorum. Ama bu sefer, yaz henüz bizimleyken (ahah evet arada, sadece arada:) böyle postları geciktirmeceler olmuyor değil!) katıldığım bir kır düğününde, düğünün tarzına ayak uydurup, çiçeğe böceğe karıştım. Uzun yıllardır benle olan bu ipek elbisemi takunyalarla kombinledim, zira incecik topuklar pek çimde yürümeye uygun değil, düğüne düz ayakkabı giymek de pek benim tarzım değil (tabi 180 cm olsaydım giymez miydim giyerdim, o ayrı). Neıyse, bu sefer cicili giyinmek de öte fotoğraflar da biraz girly oldu. İçimde hala küçük bir kız yaşıyor olabilir tabi:) Neyse, umarım fotoğrafları beğenirsiniz.

Dress: Zara, Sandals: Sweedish Hasbeens, Earrings: H&M, Ring&Bracelet: Sterling Silver

19/09/2013

Pineapple Crush

Before summer ends, I want to share as much as photos from the good old sunny days and avoid autumn as long as possible. With this purpose, here I share some photos taken during my vacation in Çeşme (a very popular holiday destination in Turkey), in July. And with this post, I want to announce to my lovely readers that I have quite a bikini addiction! I feel like there is always space for one more pair (they don't occupy a lot of space anyways:) ). And this pineapple printed ruffled Topshop bikini is definitely my favorite pair of this summer. 
Enjoy your last days of summer;) x
__________

Yaz iyiden iyiye terk-i diyar eylemeden, bu güzel güneşli günlere dair elimden geldiğince çok fotoğraf paylaşmak ve sonbaharın gelişini ertelemek dileğindeyim. Tam da bu amaçla, Temmuz'da Çeşme Babylon'da çekilen birkaç fotoğrafımı paylaşmak istedim. Bu bahaneyle sevgili okurlarıma iflah olmaz bikini bağımlılığımı da açıklamak isterim! Bence her zaman fazladan bir bikiniye yer bulunur (pek de bir yer kaplamıyorlar zira:) ) Ve bu ananas desenli, fıfırlı bikinim, kesinlikle bu yazki favorim.
Yazın son günlerinin tadını çıkarın;) x

Bikini: Topshop, Sunnies: Rayban Clubmaster, Hat: H&M

13/09/2013

Rock'n Coke 2013

Last weekend, we Istanbullers enjoyed the festival of the year; Rock'n Coke where one of my all time favorites, Arctic Monkeys was in the line-up, along with Jamiroquai, the Prodigy, Hurts, Oi Va Voi (that I listened live for the third time!) and many others! I passed to carry my camera but hey did not pass to take photos! I also digged many great styles around me during those two days, so many stylish people... Music, style, camp life (Ok, public showers and toilets may not be included in pros:) but trying to be positive!), yup, I'm loving festivals.
__________

Geçen haftasonu pek çoğumuz, ben de dahil, yurdumuzun "the" festivali, Rock'n Coke'un keyfini çıkarmakla meşgulduk. Ben şahsen Arctic Monkeys'i canlı canlı dinledikten, Jamiroquai'yda dansettikten, biricik Oi Va Voi'umu da üçüncü kere canlı dinledikten sonra, gerisi boş:) Festivale yüklenip de fotoğraf makinemi götürmedim ama 3-5 fotoğraf çektim tabi ki. Bu arada festival modasına göz gezdirdim, bu kadar stil sahibi insanı biraraya toplamak zor!  Müzik, stil, kamp hayatı (ortak duş, tuvalet kullanımı falan pek de çekici değil tabi de!) birarada olunca ben festivalleri seviyorum! 

First look: Shorts: Vintage Levi's, Shoes: Converses, Crop-top: Topshop, Sunglasses: Rayban Wayfarer, Shirt & Necklace: Vintage, Watch: Casio, Backpack: Newfeel
Second look: Shorts: Mango, Shoes: Birkenstocks, Bikini & Sunglasses: H&M, the rest is the same

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...