Instagram

19/02/2014

Budva & Sveti Stefan Photo Diary

Better late than never!

I was in Budva, a medieval and coastal city of Montenegro in late October. I've heard that it's pretty fun and almost crazy during summer but we've pretty much enjoyed it's peaceful Autumn too. I even swam and was very surprised by the warmth of the water of Adriatic. The few people around might have thought that I'm one of those reckless tourists but I could definitely not miss this experience. 
The small island connected to the land is Sveti Stefan, a former medieval village close to Budva, which is now one of the most luxurious and famous hotels in whole Europe. 
I've really enjoyed my time in Montenegro but from what I heard, I definitely need to visit this small country during summer again! I advise you to do the same though;)
__________

Geç olsun güç olmasın, değil mi?

Ekim'in sonlarına doğru Karadağ'ın Ortaçağ'da kurulmuş sahil şehri Budva'daydım. Her ne kadar söylentiler Budva'nın yazın pek bir eğlenceli, çokça çılgın olduğu yönünde olsa da, biz huzurlu sonbaharının da keyfini çıkardık. Hatta ben tutturup denize bile girdim, girdikten sonra da çıkamadım, çünkü Adriyatik'in suyu meğer pek güzelmiş o tarihlerde. Tabi etraftaki kısıtlı sayıda insanın benim klasik cevval turistlerden biri olduğumu düşünmüş olması muhtemel ama oralara kadar gitmişken, bunu yapmadan dönemezdim.
Bir yolla karaya bağlanmış olan ada ise, Budva'ya oldukça yakın, bir zamanlar bir Ortaçağ kasabası olup, şimdilerde Avrupa'nın en lüks ve ünlü otellerinden birine ev sahipliği yapan Sveti Stefan. 
Karadağ'daki vaktimizin hakikaten tadını çıkardım ama duyduklarımdam sonra bu küçük ülkeyi kesinlikle bir defa da yazın ziyaret edeceğim. Size de aynısını öneriyorum tabi:)

Jumper: Topshop, Pijama Pants & Purse: Zara, Sunglasses: Rayban, Beach Towel: H&M
Photos by me & Ekin Güven

4 comments:

 1. Fotoğraflara bayıldım çok huzurlu görünüyor orada olmayı çok isterdim
  İyi tatiller
  www.pisimel.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teşekkür ederim. Çok güzel bir yer, umarım ziyaret etme fırsatı bulursun:)

   Delete
 2. Found your blog randomly and I’d like to say it’s fabulous! You have amazing photos & style! Everything is perfect!

  would you like to follow each other?
  will be happy to see you in my blog!

  www.dianacloudlet.com

  ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...