Instagram

29/09/2014

Antibes

Last week, I had a trip to French Riviera. In a short time, we tried to visit as many places as we can. Antibes was in my must see list after what I heard and what I read, thus I wanted to spare some time to visit it and I definitely don't regret the decision. 
This small town which is only 20 min. drive from Nice is extremely cute and serene. A day trip is enough to see it, but if you're more into relaxing holidays than excursions or "party the whole time holidays", I would definitely advise you to stay here, in all French Riviera. It offers you cute narrow streets, a big port, gourmet shops and restaurants, lots of wine, cute local shops and the Picasso Museum:)) In 5 min. distance from Antibes town, there is Juan-les-Pins with its famous 2 km long white sand beach, but nothing else to really worth seeing. So, as to swim you can easily go to Juan-les-Pins from Antibes! I'll definitely visit Antibes again and stay longer!
__________

Geçen hafta, az zamanda çok işler başarmak üzere Fransız Rivierasını keşfe çıktım:) Duyduklarımdan ve okuduklarımdan sonra Antibes, gidilecek yerler listemde kendine hemencecik bir yer edinmeyi başardı, hiç de pişman etmedi.
Nice'e arabayla 20 dk mesafede olan bu küçük kasaba, oldukça sevimli, pek de huzurlu. Bütün kasabayı keşfetmek için günübirlik bir ziyaret yeterli ama gezelim-görelim tatili veya partileme tatilinden ziyade dinlenmeyi tercih edenlerdenseniz, tüm Fransız Rivierası içinde burada kalmanızı tavsiye ederim. Antibes'de ne var derseniz; şirin dar sokaklar, büyükçe bir yat limanı, gurme dükkan ve restaurantlar, bolca şarap, minik lokal mağazalar ve de Picasso Müzesi var:)) Antibes'den 5 dk. uzaklıkta ise, 2 km uzunluğundaki pek meşhur bembeyaz kum plajıyla Juan-les-Pins var. Juan-les-Pins'da plajı dışında görülmesi gereken pek bir şey olmasa da, denize girmek için Antibes'den kolayca Juan-les-Pins'a gidilebilir. Ben bir gün mutlaka, bu sefer kalmak üzere, tekrar Antibes'e gideceğim!

Top: Topshop, Shorts: Vintage Levi's, Sandals: Rodos Sandals bought in Rhodes, Bag: Bought in Rhodes, Sunglasses: Rayban Clubmaster, Necklaces: Gold from different jewelers


Photos by me & Önermeli

3 comments:

  1. Gorseller yine bir harika , sandaletler ayak numaraniza uygun mu , siparis etmek istiyorum ama emin olamadım..Sevgiler,

    ReplyDelete
  2. Teşekkür ederim. Sandaletler ayak numarama uygun, gönül rahatlığıyla sipariş edebilirsiniz:) Sevgiler.

    ReplyDelete
  3. M ur biggest fan....loved ur outfit & the place.....

    ReplyDelete

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...