Instagram

19/02/2014

Budva & Sveti Stefan Photo Diary

Better late than never!

I was in Budva, a medieval and coastal city of Montenegro in late October. I've heard that it's pretty fun and almost crazy during summer but we've pretty much enjoyed it's peaceful Autumn too. I even swam and was very surprised by the warmth of the water of Adriatic. The few people around might have thought that I'm one of those reckless tourists but I could definitely not miss this experience. 
The small island connected to the land is Sveti Stefan, a former medieval village close to Budva, which is now one of the most luxurious and famous hotels in whole Europe. 
I've really enjoyed my time in Montenegro but from what I heard, I definitely need to visit this small country during summer again! I advise you to do the same though;)
__________

Geç olsun güç olmasın, değil mi?

Ekim'in sonlarına doğru Karadağ'ın Ortaçağ'da kurulmuş sahil şehri Budva'daydım. Her ne kadar söylentiler Budva'nın yazın pek bir eğlenceli, çokça çılgın olduğu yönünde olsa da, biz huzurlu sonbaharının da keyfini çıkardık. Hatta ben tutturup denize bile girdim, girdikten sonra da çıkamadım, çünkü Adriyatik'in suyu meğer pek güzelmiş o tarihlerde. Tabi etraftaki kısıtlı sayıda insanın benim klasik cevval turistlerden biri olduğumu düşünmüş olması muhtemel ama oralara kadar gitmişken, bunu yapmadan dönemezdim.
Bir yolla karaya bağlanmış olan ada ise, Budva'ya oldukça yakın, bir zamanlar bir Ortaçağ kasabası olup, şimdilerde Avrupa'nın en lüks ve ünlü otellerinden birine ev sahipliği yapan Sveti Stefan. 
Karadağ'daki vaktimizin hakikaten tadını çıkardım ama duyduklarımdam sonra bu küçük ülkeyi kesinlikle bir defa da yazın ziyaret edeceğim. Size de aynısını öneriyorum tabi:)

Jumper: Topshop, Pijama Pants & Purse: Zara, Sunglasses: Rayban, Beach Towel: H&M

11/02/2014

The Morning After

I finally share a night-out outfit of mine with you guys, kind of though:) I'll explain... When I go out I prefer to be comfy to dance-off the night, but saying comfy, don't think that I'm with baggy pants and sweatshirts! One should never skip the glamour;) I usually wear shorts/jeans with camisoles (just like this outfit) or slip dresses or crop tops and of course heels! And for the days that continue from day to night without changing clothes, I wear a coordinating flat during the daytime and change to my heels at night, change my nude lipstick to a red or burgundy one and voila I'm ready to rock the night! 
__________

Sonunda sizinle bir night-out kıyafetimi de paylaşabiliyorum, yani nispeten night-out kıyafetim:) Açıklıyorum.... Gece dışarı çıktığımda tüm geceyi dans ederek tüketebilmek için rahat olmayı tercih ediyorum. Rahat derken bol pantolonlar ve sweatshirtlerle gezdiğim sanılmasın, ihtişamı kaybetmemek lazım;) Genelde, şort veya jeanlerle, böyle askılı çok gündelik olmayan üstler veya slip dress diye adlandırılıp dilimize gecelik elbise olarak kazandırılmış elbiseler veya kesik üstlerimi topuklularımla giyiyorum. Gündüzden geceye, kıyafet değiştirmeden bağlandığım günlerde ise, uyumlu bir düz ayakkabı giyip, gece onları topuklularımla değiştiriyorum, renksiz rujumu da kırmızı veya bordo tonda bir rujla değiştiriyorum ve voila geceye hazırım!

Faux Fur Jacket & Leather Shorts: Nasty Gal, Camisole: Topshop, Loafers: Zara, Necklaces: Tiffany&Co, Nayad Bal, Sunglasses: Rayban Clubmaster

07/02/2014

Wardrobe Staples

Black leather jacket, black biker boots, black basic turtleneck sweater and a cool backpack! These are the items that every women shold have in their wardrobe. There are honestly dozens of ways to combine these pieces. But here I combined them all together and I'm lovin' it!
__________

Siyah deri ceket, siyah biker botlar, siyah düz bir balıkçı kazak ve stilini yansıtan bir sırt çantası, her kadının dolabında bulunması gereken parçalar! Her ne kadar, ben burada hepsini bir arada kullanmış ve bu kullanımı çok da seviyor olsam da, bu parçaların her birini ayrı ayrı düzinelerce farklı şekilde kullanmak mümkün!

Bu arada, ne kadar fotoğraflarda gülüyor olsam da, Gezi Parkı'nın gün geçtikçe daha da bakımsız, çorak bir hal olması beni çok üzüyor! Bir şeyler yapsak... Tekrar ağaçlar diksek, tohumlar eksek!

Leather Jacket & Biker Boots: Zara, Backpack: Armani Jeans, Dress used as Skirt: Nasty Gal, Sweater & Rings: H&M
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...