Instagram

30/06/2014

Shadow Play


I am very excited to share the first part of the shoot we made with Hamdi. I very much appreciate his style, his eye, his talent. I hope you'll like the photos as much as I do! And if you want to see more of his works, here is also his Instagram profile. 
__________

Hamdi'yle yaptığımız çekimin ilk mahsüllerini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım:) Hamdi'nin tarzını, fotoğrafçı gözünü, yeteneğini ben beğeniyle takip ediyorum ama umarım fotoğrafları siz de benim kadar beğenirsiniz. Daha fazla fotoğrafına göz atmak isterseniz de, buyurunuz Instagram profili. 

Top: H&M, Pants: American Apparel, Sunglasses: Rayban

16/06/2014

Pale

If you knew me closely, you would know that I almost never wear pink. But pale tones of pink being everywhere this season, I kind of got used to it and actually started to like it. Well, blame on this "Oh, so pretty" Wangs ! Having got along with pink, we officially reunited after many many years, with the help of this vintage pink dress of my mom from the 80s. How do you feel about pink? Is it love? 
__________

Beni yakınen tanıyanlar bilir, neredeyse hiç pembe giymişliğim yoktur. Gel gör ki, bu sezon pembenin pastel tonları her yerde bolca boy gösterince, sanırım birbirimize alıştık, hatta ben pembeyi sevmeye bile başlamış olabilirim:) Tüm bunların tek suçlusunun şu pek şahane Wang'ler olduğunu ise inkar dahi etmiyorum:) Biz pembeyle uzun seneler sonra yaptığımız bu barış anlaşmasını, annemin 80lerden vintage elbisesiyle resmiyete dökmüşken, sizin pembeyle aranız ne alemde? 

Dress: Vintage, Bag: Coach, Espadrilles: Joie (Beymen), Sunglasses: Urban Outfitters, Necklace: Tiffany&Co

13/06/2014

Ease

I recently quit my job as a lawyer at this "very best law firm", I'm in my happy place, Izmır, I have new plans, I have goals, the ultimate of which is to be happy of what I do, who I am and who I'll be. It seems that turning 25 and realizing how fast my 20s are flying by, just hit me! For the moment, I'm at ease, waiting for my travels planned for the summer ahead. Hopefully, with having more time for myself, I'll update my blog more and try to share the journey with you. 

A few words about the photos:) Shooting in the afternoon light with sunlight reflecting from the lens of the camera, is my fave! These photos were shot by my sister and I simply love shooting with her, cause she always manages to beautifully use this light. Here is another example. 
__________

Şu "çok iyi hukuk bürosu"ndaki avukatlık görevimden geçenlerde arkama bakmadan ayrıldım, mutlu şehrim, İzmir'deyim, yeni planlarım, hedeflerim var. Hedeflerimin en kıymetlisi yaptığım şeyden, kim olduğumdan, olacağımdan mutlu olmak... Görünen o ki, aniden 25 oluvermek ve dönüp bakınca 20lerimin müthiş bir hızla uçup gittiğini farketmek, kafama dev bir kaya gibi düştü, ben de birden ayıldım:) Şu anda, tatlı bir heyecanla yaz için planladığım seyahatlerimi bekliyorum. Kendime ayırabileceğim daha çok zamanım olmuşken de, blogumu daha sık güncelleyip, yolculuğumu sizinle paylaşmayı umuyorum. 

Fotoğraflar hakkında da bir kaç cümlem var size:) En çok akşam üzeri güneşinde fotoğraf çekmeyi/çektirmeyi seviyorum. Güneş yandan yandan gelip, lensten yansıyınca oluşan bu doğal ışık, en sevdiğim! Bu postun fotoğraflarını çeken ablamla çekim yapmayı da, tam da bu yüzden çok seviyorum, çünkü her seferinde gün ışığını en güzel şekilde kullanmayı başarıyor. Şu postta olduğu gibi...

Top: From a local store in Istanbul, Shorts: Vıntage Levi's Cut-offs, Sneakers: Vans, Backpack: Longchamp, Sunglasses: H&M

04/06/2014

Port Alacati

Greetings from one of my favorite places in my country, namely, Alacati! This little and peaceful village has changed unbelievably since my childhood, but it is still beautiful as it is more vibrant and lively, nowadays. Opening the season in this beautiful village and in this beautiful hotel felt so good, after working so hard throughout the winter! Anyways, summer has just begun and this time, I am not planning to waste it at all;)
__________

Güzelim ülkemizin ve şehrimin en sevdiğim yerlerinden biri olan Alaçatı'dan merhaba! Bu küçücük ve huzurlu köy, artık köylükten çıkmış, büyümüş ve yerinde durmak bilmeyen asi bir gence dönüşmüş olsa da, ben Alaçatı'yı bu haraketli ve canlı haliyle de ayrı seviyorum (tıklım tıklım zamanlarını ayrı tutarak tabi ki!). Bütün kış, dur durak bilmeden çalıştıktan sonra, sezonu bu güzel köyde ve bu güzel otelde açmak bana çok iyi geldi. Neyse ki, yaz daha yeni başladı ve benim bu sefer onu harcamaya hiç niyetim yok;)

Dress: Nasty Gal, Shoes: Swedish Hasbeens, Necklaces & Rings: Gold from different jewelers
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...