Instagram

29/09/2014

Antibes

Last week, I had a trip to French Riviera. In a short time, we tried to visit as many places as we can. Antibes was in my must see list after what I heard and what I read, thus I wanted to spare some time to visit it and I definitely don't regret the decision. 
This small town which is only 20 min. drive from Nice is extremely cute and serene. A day trip is enough to see it, but if you're more into relaxing holidays than excursions or "party the whole time holidays", I would definitely advise you to stay here, in all French Riviera. It offers you cute narrow streets, a big port, gourmet shops and restaurants, lots of wine, cute local shops and the Picasso Museum:)) In 5 min. distance from Antibes town, there is Juan-les-Pins with its famous 2 km long white sand beach, but nothing else to really worth seeing. So, as to swim you can easily go to Juan-les-Pins from Antibes! I'll definitely visit Antibes again and stay longer!
__________

Geçen hafta, az zamanda çok işler başarmak üzere Fransız Rivierasını keşfe çıktım:) Duyduklarımdan ve okuduklarımdan sonra Antibes, gidilecek yerler listemde kendine hemencecik bir yer edinmeyi başardı, hiç de pişman etmedi.
Nice'e arabayla 20 dk mesafede olan bu küçük kasaba, oldukça sevimli, pek de huzurlu. Bütün kasabayı keşfetmek için günübirlik bir ziyaret yeterli ama gezelim-görelim tatili veya partileme tatilinden ziyade dinlenmeyi tercih edenlerdenseniz, tüm Fransız Rivierası içinde burada kalmanızı tavsiye ederim. Antibes'de ne var derseniz; şirin dar sokaklar, büyükçe bir yat limanı, gurme dükkan ve restaurantlar, bolca şarap, minik lokal mağazalar ve de Picasso Müzesi var:)) Antibes'den 5 dk. uzaklıkta ise, 2 km uzunluğundaki pek meşhur bembeyaz kum plajıyla Juan-les-Pins var. Juan-les-Pins'da plajı dışında görülmesi gereken pek bir şey olmasa da, denize girmek için Antibes'den kolayca Juan-les-Pins'a gidilebilir. Ben bir gün mutlaka, bu sefer kalmak üzere, tekrar Antibes'e gideceğim!

Top: Topshop, Shorts: Vintage Levi's, Sandals: Rodos Sandals bought in Rhodes, Bag: Bought in Rhodes, Sunglasses: Rayban Clubmaster, Necklaces: Gold from different jewelers

23/09/2014

Nasty Gal Jumpsuit

I bought this jumpsuit a while ago from one of my favorite online shopping destinations Nasty Gal, but I couldn't find the right occasion to wear it, thus it was resting in my wardrobe for quite a long time, waiting for its moment. Then, there was a wedding to attend in Çeşme and voila! I found the event I was waiting for. This jumpsuit fit well to a beach town, summer wedding. But I'm planning to wear it more after all the compliments we received:)

p.s. Yes, I got tanned this summer, just a little:)
__________

Bu tulumu bir süre önce, favori online alışveriş adreslerimden biri olan Nasty Gal'dan almış, fakat ne yazık ki bir türlü giyememiştim. O yüzden bir süredir dolabımda boynu bükük, o anı bekliyordu ki Çeşme'de yapılan bir düğünle beklediği etkinliği bulmuş oldu:) Aldığımız bir sürü güzel iltifattan sonra ben de, yaz düğününe pek güzel ayak uyduran tulumumu, dolapta bırakmayıp, daha sık giymeye karar verdim:)

p.s. Evet bu yaz Eda Taşpınar'la biraz bronzluk yarışına girmiş olabilirim, mazur görünüz:)

Jupmsuit: Nasty Gal, Shoes: Mango, Sunglasses: Rayban Clubmaster

10/09/2014

Off Shoulder

We shot these photos with my photographer friend, Osman for the cover of the interview I had with The Gate magazine. I adore his eye for photography, I love the off shoulder trend which was everywhere this summer and adopted by me with great pleasure and I really like my tanned glowing skin, the best accessory a woman can have (I wish the sun wouldn't be this dangerous for our skin:/). All of these combined, it was obvious that I was going to like the results and the shots did not surprise me at all! Enjoy this summerish post as we live the last days of this great season!
__________

Bu fotoğrafları, fotoğrafçı arkadaşım Osman'la, The Gate dergisinde yayınlanan röportajım için çektik. Bütün yaz bronzlaşıp, deli gibi nemlendirerek sahip olduğum bronz tenimi, bu yaz her yerde gördüğümüz, benim de derhal zevkle benimsediğim, off shoulder trendiyle birleştirip, bunlara Osman'ın  fotoğraf gözünü ekleyince, beklenen oldu, ben her bir fotoğrafı ayrı ayrı çok beğendim. (Güneşin zararlarına hiç girmeyelim lütfen:/) Sonbahara doğru hızla ilerlerken, bu yazlık postu beğenmeniz dileğiyle:)

Top: Gift modified by me, Skirt: H&M, Sandals: Mango, Sunglasses: Rayban Clubmaster, Necklaces & Rings: All gold from different jewelers

09/09/2014

The Gate - September 2014 Issue

The Gate Magazine, distributed in all the airports operated by TAV, devoted their style pages to Advocate's Closet in their September issue. I had the pleasure to have this interview with my dearest, long time friend Neşem Çelikkaya and shoot the cover photo with another dear friend, Asım Osman Dağlı and I love the result! Thank you Neşem for the pleasant interview, Osman for your beautiful photos and finally The Gate for sharing my passion! I hope you like the interview as much as us! 
Having the chance, I would like to advise you to check the other works of Neşem on her website www.timfi.net
__________

TAV'ın işlettiği havalanlarının tamamından temin edebileceğiniz, the Gate dergisi, Eylül sayısının stil sayfalarını Advocate's Closet'a ayırdı. Üstelik röportajı çok sevdiğim, çok da eski arkadaşım Neşem Çelikkaya yaptı, röportajın kapak fotoğrafını yine başka bir sevdiğim arkadaşım Asım Osman Dağlı çekti. Hal böyle olunca da bu maneviyatı yüksek röportajı ben çok sevdim. Keyifli röportaj için Neşem'e, güzel fotoğrafları için Osman'a ve son olarak The Gate'e bu tutkumu paylaştıkları için çok teşekkür ederim. Umarım bu röportajdan siz de bizim kadar keyif alırsınız:)
Bu arada, fırsatını yakalamışken, Neşem'in diğer güzel işleri için www.timfi.net websitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

02/09/2014

White Fedora

For a comfy travel outfit, I always rely on a good pair of jeans, sneakers and a basic top. But that is too simple for my taste. So, I use a cool hat -in this case a white fedora- with my super basic outfits in order to make the whole look more appealing. A style trick that's just that easy!
__________

Seyahat ederken, kasmadan rahat rahat dolaşmak istediğimde üzerime rahat bir kot pantolon ve düz bir bluz, ayağıma da spor ayakkabılarımı geçirip sokağa çıkıyorum. Pek çoğumuz da bence aynısını yapıyoruz ve birbirimizden (kılık kıyafet anlamında tabi:) ) pek de bir farkımız kalmıyor. O yüzden böyle basit kıyafetleri her zaman cool bir şapkayla tamamlayıp, birazcık daha farklı, stil sahibi bir hale getiriyorum. Çok basit mini mini bir stil tüyosu:)

Camisole: Topshop, Jeans: H&M, Sneakers: Vans, Hat: From a local boutique in Dubrovnik, Bag: A gift by IMA (Istanbul Moda Academy), Necklaces & Rings: Gold from different jewelers
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...