Instagram

08/11/2014

Èze

It is my pleasure to share with you the photo diary of our day trip to the cute hilltop village of Èze on the French Riviera. Another throwback to the good old summer days...
__________

Fransız Rivierası'nın tepelere kurulmuş sevimli Èze köyüne yaptığımız günübirlik ziyaretin foto güncesini paylaşmaktan keyif duyarım. Güzel güneşli yaz günlerine selam olsun:)

Short Overalls & Camisole: Topshop, Sandals & Bag: Bought in Rhodes, Greece, Sunglasses: Rayban, Necklaces: Gold from different jewelers

05/11/2014

Nice in a Nutshell


Ok, I'm aware that even fall is almost behind us (at least in the northern hemisphere) and I'm sharing a post in which I wear a very summerish jumpsuit:) But after instagram came into our lives, throwbacks became a thing, so please consider this post as a throwback and excuse me for sharing this quite late:)

With this note, I would like to share what I captured in my -not even two days- trip to Nice and a quick and quite personal list of what to do/see in Nice in when you're very tight on time.

Vieille Ville: The old town of Nice with its cute Venice like streets. Just walk around and get lost (if you can;) )

Promenade des Anglais: The famous coastline of Nice. Take a walk, swim, ride a bike or skate,...

Colline du Château: A hilltop park named after a chateau that was razed and never rebuilt. Either climb the stairs from the old town or take the lift, but definitely visit this place for a great view of Nice and its beautiful coastline, especially if you have a short time to spend in Nice.

Cours Saleya: Who doesn't love flowers, like a lot of flowers, surrounded by cute Niçoise buildings and cafés? Visit the flower and food market in Cours Saleya, which is replaced with a flea market on Mondays!

Place Garibaldi: Ok, this is not a place that you would find in the tourist guides. But I really liked this square. I think it's thanks to the flea market that was held in Place Garibaldi on the saturday I visited it (As I researched, the flea market is held every 3rd saturday of each month. So, I was lucky!), but you know I love antiques, second-hand, everything with stories! (You can see the photos from the flea market below.)

Café de Turin: This traditional seafood restaurant was apparently established in 1908 and is told to be the best oyster and seafood restaurant in town. It is at Place Garibaldi. It was full when we were there in the midday and it is told to be like that the whole time. I really liked the atmosphere too!

Chez René Socca: As we saw the huge queue in front of this place, we were somehow drawn to it.  Chez René Socca is a small place where you can try traditional Niçois specialities. It is a local gem, a truly unique Nice experience. Be patient, wait in the queue, grab some socca and whatever makes you drool, order a glass of vine or beer, even at the breakfast time, feel like a local! 

La Maison Auer: It takes just a couple of minutes to enjoy delicious chocolates, confectionaries and a great interior. So just walk in, you won't regret!

Place Massena, Promenade du Paillon: Place Massena is a simply beautiful square in Nice. From there you can enter to the very big urban park Promenade du Paillon and enjoy the city as locals do, especially the children:) Or if you're more into shopping, from Place Massena you can enter Avenue Jean Médecin which is the main shopping street of Nice.

Museums: There are many great museums in Nice, but I need my time to visit museums and exhibitions, so I spared them for my next visit! No advices on this, but if you have more time than I had, definitely plan to visit a couple of the main ones! 

No advices on nightlife, as we've spent our nights in Cannes and Monte Carlo which I consider a good decision as I've read that there isn't really a nightlife in Nice:)
__________

Neredeyse sonbaharı bile arkamızda bıraktığımızın ve buna rağmen üzerimde pek yazlık bir tulumla salındığım bir post paylaştığımın gayet farkındayım:) Ne var ki, instagram hayatımıza girdiğinden beri  instagram diliyle throwback güzel Türkçe'mizle geçmişe dönüş hayatımızın normallerinden biri oldu. Hal böyleyken, siz de benim bu postumu bir throwback sayıp, beni mazur görürsünüz diye ümit ediyorum:)

Hazır mazeretimi de iletmişken, iki gün dahi sürmeyen Nice seyahatimde, fotoğraf makineme yansıyanlar ile hızlı ve birazcık da kişisel "Nice'de kısıtlı zamanda neler görmeli/yapmalı" listemi de paylaşmak isterim. Belki birilerine ilham olur, yol gösterir:)

Vieille Ville: Nice'in Venedik'e benzeyen sokakları ve evleriyle eski şehri. Bir ucundan girin, sokak sokak gezin, başarabilirseniz sokaklarında kaybolmayı bile deneyebilirsiniz:)

Promenade des Anglais: Nice'in pek meşhur sahil şeridi. İster baştan sona yürüyün, ister yüzün, isterseniz bisiklete binin ya da paten kayın, buranın keyfini nasıl çıkaracağınız tamamen size kalmış.

Colline du Château: Adını yıkılmış ve bir daha da inşa edilmemiş bir şatodan almış, Nice'in tepelerinden birine konuşlanmış bir park burası. İster eski şehirden merdivenleri kullanarak buraya tırmanın, isterseniz de sahildeki asansörle tepeye çıkın, ama ne yolla olursa olsun bu aziz tepeden Nice'e şöyle bir bakın:) Nice'de az zamanda çok iş başarmak demek, işte tam da bu tepeye çıkıp, harika Nice ve deniz manzarasının tadını çıkarmak, hap yapmak, bir dozda almak demek:)

Cours Saleya: Çiçekleri kim sevmez ki? Hele de bu çiçekler çeşit çeşit pek çoksa, etrafında da tipik, tatlı Nice binaları yan yana sıralanmışsa... Nice'deyken Cours Saleya'da kurulan çiçek ve gıda pazarını gezmeden dönmeyin. Bu pazar, pazartesi günleri yerini bir bit pazarına bırakıyor, o da ikinci el meraklılarının bilgisine.

Place Garibaldi: Evet bu meydan öyle turist rehberlerinde bulabileceğiniz bir adres değil, ama bana kendini pek bir sevdirdi. Bu sevginin, tam da bizim orada olduğumuz cumartesi günü meydanda şahane bir bit pazarı kurulmasından kaynaklanmış olması kuvvetle muhtemel, zira antikayı, ikinci eli, hikayesi olan herşeyi pek bir sevdiğimi biliyorsunuz:) Bu arada bu bit pazarı her ayın 3. cumartesi kurulurmuş, ben de bunu tesadüfen yakalamakla pek bir şanslıymışım meğer:) 

Café de Turin: Place Garibaldi'deki bu geleneksel deniz ürünleri restaurantı 1908'de açılmış olup, şehrin en iyi istiridye ve deniz ürünleri restaurantı olduğu söylenegelmekte. Biz gün ortasında oradayken boş masa yoktu, söylendiğine göre her gün, her saat de aynı vaziyetteymiş. Atmosferi de pek güzel, pek lokal, pek canlı!

Chez René Socca: Eski şehrin sokaklarında dolanırken, önündeki upuzun kuyruğuyla hemen dikkatimizi çeken Chez René Socca, geleneksel Nice tatlarını deneyebileceğiniz, küçük, sevimli bir restaurant. Tam bir Nice tecrübesi yaşamak istiyorsanız, buraya gelin, sabırla o upuzun sırayı bekleyin, kendinize biraz socca, biraz da vitrindekilerden ne ağzını sulandırıyorsa onlardan söyleyin, minik masalarından birine kurulup, saat sabahın körü de olsa yanına bir bira veya bir kadeh şarap söyleyin. Tamam şimdi Nice'li gibi hissetmeye başlayabilirsiniz;)

La Maison Auer: Harika bir çikolatayı, tatlıyı mideye yuvarlamak, ya da şahane bir iç mekan görmek sadece birkaç dakikanızı alır. O yüzden gidin ve o birkaç dakikayı La Maison Auer'e harcayın. Pişman olan da gelsin beni bulsun:)

Place Massena, Promenade du Paillon: Place Massena, bakmalık güzel bir meydanı Nice'in. Meydandan, oldukça büyük bir şehri parkı olan Promenade du Paillon'a girip, şehri bir lokal, hatta lokal bir çocuk gibi deneyimleyebilir, yeşilin tadını çıkarabilirsiniz. Yok yeşil sana kalsın, hala bir çöp alamadık diyenlerdenseniz, yine Place Massena'dan şehrin ana alışveriş caddesi olan Avenue Jean Médecin'a ilerleyebilir, ceplerinizi boşaltırken, poşetlerinizi doldurabilirsiniz:)

Müzeler: Nice birbirinden güzel müzeleriyle tam bir sanat şehri. Gel gör ki benim müze, sergi gezmem biraz vakit alan ve o vakti ayırmayı da sevdiğim bir aktivite. O yüzden tam olsun benim olsun diyerek, müze gezme işini bir sonraki seyahatime bıraksam da sizin benden daha çok vaktiniz olursa, mutlaka şehrin müzelerinden birkaç tanesini ziyaret edin.

Gece hayatına gelince, biz gecelerimizi Monte Carlo ve Cannes'da geçirdiğimiz için bu noktada pek yardımcı olamayacak olsam da, zaten Nice'in pek de kayda değer bir gece hayatı olmadığını  okuduğumu not ederek listemi bitireyim. 

Jumpsuit: Vintage bought in Mauerpark Flea Market in Berlin, Sandals: Mango, Bag: Bought in Rhodes Island, Greece, Necklace: Bought from a local craftsman during a trip to the city of Gaziantep, Turkey, Sunglasses: Rayban Clubmaster
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...