Instagram

16/12/2014

Pajama Dressing

Here is another casual outfit of mine, worn on a day of art gallery visits and coffee sipping with friends in Karaköy. The shirt I'm wearing is actually a pajama top from Oysho. Why a pajama top and not a shirt? Because pajama tops are way more comfy and soft than your regular shirt, get less wrinkled, usually have a more loose fit which makes them look cooler! A little style trick, courtesy of the house;)
__________

Sergi ziyaretli, arkadaşlarla kahve içmeli bir Karaköy gününden, yine pek günlük bir kıyafetimle karşınızdayım:) Üzerimdeki gömlek, aslında Oysho'dan aldığım bir pijama üstü. Peki neden gömlek giymek varken, pijama üstü? Çünkü pijama üstleri, normal gömleklerden çok daha yumuşak ve rahat oluyor, daha az kırışıyor ve genelde daha "loose" bir fite sahip oluyor, bu da onları ve tabi kıyafetinizi daha bir cool gösteriyor! Bu minik stil hilesi de bizim ikramımız olsun;)

Pajama Top: Oysho, Pants: American Apparel, Coat: COS, Bag: Longchamp Le Pliage, Slip-ons: Topshop

11/12/2014

Monochrome

Although if I would do a color palette of my life these days, it would have hundreds of colors in a wide variety, a color palette of my outfits would opposedly be all monochrome. So I suppose, my way is to have a colorful life, but a monochrome wardrobe;)
__________

Bugünlerde hayatımı bir renk paletine döksek, o palette yüzlerce birbirinden alakasız renk olurdu. Tam aksine, kıyafetlerimden bir palet yapsak onda da hiç renk olmazdı. O halde, benim oyum renkli bir hayat, renksiz kıyafetlere;)

Jumper & Jeans & Slip-ons: Topshop, Coat: Isabel Marant pour H&M, Watch: Toywatch, Lipstick: MAC Diva

02/12/2014

What I Wore to ezra+tuba Fashion Show and After-Party

I wanted to share what I wore to ezra+tuba SS2015 Couture Show and the After-Party with a quick post! We have worked heavily on this collection and the runway show for months, but I'll share more on this later on.
__________

Hızlı bir postla, ezra+tuba İlkbahar Yaz 2015 Couture Defilesi ve After-Party'deki kıyafetimi paylaşmak istedim. Aylarca üzerinde çalıştığımız bu koleksiyon ve defile hakkında daha fazlasını ise pek yakın zamanda paylaşmayı umuyorum:)

Top: ezra+tuba, Leggings: Zara, Shoes: Carvela (Kurt Geiger)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...