Instagram

06/04/2015

Weekend Wear w/ StyleStories - 2

A very functional dress with a beautiful open back from StyleStories.net! The open back makes this dress perfect for weekend days that start in the morning and end with night outs with friends! Here I preferred a comfy rock'n roll look and wore it with masculine booties and a leather jacket, but you  can wear it with stilettos for a polished look or sneakers for an even more badass look... or wear it with a shirt inside and you can even go to your 9 to 5 work with it. 
__________

StyleStories.net'den ikinci haftasonu kombinimi bu sırtı açık pek kullanışlı elbiseyle yaptım. Zira dozunda sırt dekoltesiyle bu elbise gündüz başlayıp, geceye uzanan haftasonu günleri için üzerinizi değiştirmeden bütün günü geçirmeniz için ideal. Ben maskülen botlar ve deri ceketle kullanarak daha rahat ve rock'n roll bir haftasonu görünümü yarattım ama siz daha şık bir görünüm için stiletttoyla ya da daha asi bir görünüm için spor ayakkabılarla kullanabilirsiniz. Hatta içine bir gömlek giyerek ofise dahi uyarlayabilirsiniz. 

Dress: StyleStories.net, Boots: Mango, Leather Jacket: Zara, Sunglasses: Rayban Clubmaster, Watch: Tissot, Ring: Ekria Jewelry, Necklaces: Vintage

Photos by Asım Osman Dağlı

2 comments:

Please feel free to comment. At the end, I make all these posts for your comments:)
Lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Tüm bu postları sizlerin yorumlarınız için yapıyorum ne de olsa:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...