Instagram

25/03/2015

Weekend Wear w/ StyleStories - 1

I've been living in this skirt and the faux fur coat lately. If you've been following me on Instagram, you should have noticed already. You can't imagine how many outfits you could create with these items. I combined the skirt with basic t-shirts, sweaters, leather jackets, oversize coats, sneakers, ballet flats,... and the faux fur jacket with jeans, dresses,.. The jacket gives a rock'n roll vibe to even the most basic outfit. They are both from a dear friend's website StyleStories.net which I enjoy a lot. 
On the weekend, I combined them with a bowtie shirt, lace-up boots and cat eye sunglasses for an all day look. I call it a weekend outfit, but you can call it a polished school girl outfit, promise I won't get offended;)
__________

Instagram'dan beni takip ediyorsanız çoktan farketmiş olacağınız üzere, son zamanlarda bu yapay kürk ceketimi ve pileli eteğimi pek üzerimden çıkarmıyorum. İkisini de binbir farklı şekilde kullandığım halde kombin fikirlerim yakın zamanda tükenecek gibi de gözükmüyor. Eteği düz tişörtten, kazağa, deri ceketten, 'oversize' paltoya, spor ayakkabıdan babete pek çok farklı parçayla kullanmışken, ceketi de, kot pantolonlarımdan elbiselerime her şeyle giydim sanıyorum, ama neyle giyersem giyeyim, her kıyafete bir rock'n roll ruhu katıyor tabi:) Her ikisi de çok sevdiğim bir arkadaşımın, çokça ziyaret ettiğim ve çok güzel parçalar bulduğum StyleStories.net websitesinden.
Haftasonu eteğimi ve ceketimi, 'bowtie' gömlek, bağcıklı botlar ve 'cat eye' güneş gözlüklerimle kullandım. Ben bu kıyafeti haftasonu kombini olarak adlandırmayı tercih ediyorum ama siz şık okul çocuğu kombini de diyebilirsiniz, söz alınmayacağım;)

Shirt, Skirt and Faux Fur Jacket: StyleStories.net, Boots: DKNY, Sunglasses: Emperio Armani
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...